X-terminacja

Przyszedł czas na ostatecznie rozstrzygnięcie wątku oryginalnej piątki X-Men ściągniętej przez Beasta z przeszłości do teraźniejszości. Dziś mamy kulminację tej kilkuletniej historii. Recenzja komiksu X-Terminacja.

X-terminacja

Recenzowany komiks X-terminacja nie należy do żadnej serii. Ma on na celu zakończyć nieco osierocone wątki i zbudować podstawy pod nadchodzącą serię Uncanny X-Men, którą poprowadzi Ed Brisson. W skład albumu wchodzą zeszyty Extermination #1-5, które następnie znalazły się w tomie o tym samym tytule. Scenariusz napisał wspomniany Ed Brisson, a za rysunki odpowiada Pepe Larraz.

Dawno dawno temu

X-terminacja kończy wątek piątki oryginalnych X-Men ściągniętych do teraźniejszości przez Beasta. Aby przypomnieć sobie ten moment musimy cofnąć się aż do pierwszego zeszytu serii All-New X-Men, który otwiera zrecenzowany przeze mnie album All-New X-Men Tom 1: Wczorajsi X-Men. Hank McCoy zdecydował się namieszać w czasie, by uświadomić młodym mutantom kim staną się w przyszłości. Po drodze wiele spraw poszło nie tak, jak powinno i w efekcie pierwsi uczniowie Profesora Xaviera zostali z nami przez kilka lat. Aż do teraz. Katalizatorem omawianych tutaj wydarzeń był powrót Jean Grey (Phoenix: Zmartwychwstanie) i w mutanckiej części Marvela zrobiła się po prostu zbyt tłoczno. Ed Brisson otrzymał zadanie zakończyć wszystkie te sprawy.

Kto poluje na oryginalną piątkę

SERIA ALL-NEW X-MEN:

1. ALL-NEW X-MEN TOM 1: WCZORAJSI X-MEN
2. ALL-NEW X-MEN TOM 2: TU ZOSTAJEMY
3. ALL-NEW X-MEN TOM 3: ZAGUBIENI

4. BITWA ATOMU

5.  ALL-NEW X-MEN TOM 4: TAK INNI

6. GUARDIANS OF THE GALAXY/ALL-NEW X-MEN: PROCES JEAN GREY

7. ALL-NEW X-MEN TOM 5: JEDEN Z GŁOWY
8. ALL-NEW X-MEN TOM 6: PRZYGODA W ŚWIECIE ULTIMATE
9. ALL-NEW X-MEN TOM 7: UTOPIANIE

Losy oryginalnej piątki X-Men w teraźniejszości były bardzo pokręcone i mocno wpłynęły na ich współczesne wersje. Teraz jednak pojawia się tajemniczy i potężny przeciwnik, który nie tylko dysponuje mocą mogąca powstrzymać Cyclopsa, ale też zablokować moce Jean Grey. Ów przeciwnik bez większego trudu zabija Cable’a, a także Mutantów stających mu na drodze. X-terminacja powoli staje się faktem, więc każdy z X-Men postanawia za wszelką cenę chronić oryginalną piątkę, gdyż śmierć któregokolwiek z nich spowoduje poważny paradoks czasowy…

Muszę przyznać, że po komiksie X-terminacja nie spodziewałem się wiele. Tymczasem Ed Brisson dostarczył znakomitą, pełna akcji historię, która zostawia po sobie krwawy ślad. Mamy kilka spektakularnych śmierci, ale też nieustanne napięcie. W pewnym momencie trudno połapać się kto jest z kim, kto jest dobry, a kto zły, ale nie zmienia to faktu, że jest szalenie interesująco. X-terminacja wypada pod tym względem o wiele ciekawej niż Powrót Jean Grey, ponieważ Brisson nie bawi się we wspominki i mocno ciśnie fabułę do przodu. Jasne, niekiedy pojawiają się fabularne skróty, ale łatwo przymknąć na to oko. Cały czas coś się dzieje i nie mamy pojęcia czym zaskoczy nas za chwilę.

X-terminacja – podsumowanie

Bardzo mi się podobało. X-terminacja jest znakomitym zakończeniem wątku Wczorajszych X-Men i przy okazji wyczyszczeniem planszy przed Uncanny X-Men. Ed Brisson dostarczył bardzo emocjonującej rozrywki i nie mogę doczekać się, jego wizji X-Menów w nadchodzącej serii.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

X-terminacja

31,99 zł
8

FABUŁA

8.0/10

RYSUNKI

8.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

8.0/10
Poprzedni artykułHORIZON ZERO DAWN: RARÓG | Anne Toole
Następny artykułDOM Z PAPIERU | CZĘŚĆ 5A | Sezon finałowy
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.