Ścigany

Dotychczasowy run Nicka Spencera to bardzo lekka, ale też przyjemna odskocznia od innych regularnych serii Marvel Fresh. Ponad dwukrotnie pojemniejszy tom 4 zapowiadał zmienić postać rzeczy, a my wreszcie możemy się o tym przekonać. Recenzja komiksu Amazing Spider-Man Tom 4: Ścigany.

Jak wspomniałem, mamy tutaj do czynienia z grubym, bo 300-stronicowym albumem w miękkiej oprawie (aby pasował do serii). Na album składają się zeszyty Amazing Spider-Man (2018) #16-23, #16.HU oraz #18-20HU. Zostały one wydane następnie w tomie Amazing Spider-Man by Nick Spencer vol.4: Hunted. Scenariusz napisał Nick Spencer, a rysunki sporządzili Ryan Ottley, Humberto Ramo, Gerardo Sandoval.

Ścigany

Fabuła Amazing Spider-Man Tom 4: Ścigany była niejako zapowiadana w poprzednich tomach. W niektórych historiach pojawiali się bowiem Taskmaster i Black Ant porywający pokonanych pomniejszych wrogów Spider-Mana. Ścigany wyjawia na samym początku, że było to częścią znacznie większego planu. Dwójka złoli od początku pracowała dla… Sergieja Kravinoffa, którego na pewno kojarzycie jako Kravena. Porywani przez nich superludzie łączył fakt, że albo przybierali formę, albo nosili ciuchy upodabniające ich do zwierząt. Porwani zostają wypuszczeni w samym środku odciętego od reszty miasta Central Parku, gdzie stają się zwierzyną… nie tylko dla Kravena. Jaki plan przyświeca Łowcy i co to oznacza dla Pająka?

HU/ŚCI!?

Zapewne zauważyliście, że album Amazing Spider-Man Tom 4: Ścigany zawiera zeszyty oznaczone przypisami. W oryginale są to #16.HU i #18-20.HU, a w polskim tłumaczeniu #15.ŚCI i #18-20.ŚCI. Zeszyty te towarzyszą zeszytom głównej serii i są ich uzupełnieniem. Skupiają się na ważnych dla fabuły postaciach. W tym na Czarnej Kotce, Lizardzie czy Gibbonie. Zeszyty przedstawiają aktualne wydarzenia z ich perspektywy i dorzucają do tego garść bardzo ciekawych retrospekcji. Do gustu przypadła mi szczególnie pełna wspomnień o wspólnej przeszłości z Peterem opowieść Czarnej Kotki.

Ależ to dobre!

Amazing Spider-Man Nicka Spencera:
1. ASM Tom 1: Powrót do korzeni
2. ASM Tom 2: Przyjaciele i wrogowie
3. ASM Tom 3: Życiowe osiągnięcie
4. ASM Tom 4: Ścigany
5. ASM Tom 5: Za kulisami
6. ASM Tom 6: Rzeź absolutna
7. ASM Tom 7: 2099
8. ASM Tom. 8: Dranie i Łajdacy
9. ASM vol. 9: Dawne grzechy 
10. ASM Tom 10: Zielony Goblin powraca
11. ASMvol. 11: Szczątki (maj 2024)
12. ASM vol. 12: Shattered Web
13. ASM vol. 13: The King’s Ransom
14. ASM vol. 14: Chameleon Conspiracy
15. ASM vol. 15: What Cost Victory?
16. ASM vol. 15.5: Sinister War

Warto było czekać na dłuższą historię od Spencera. Scenarzysta wykorzystał wiele otwartych na przestrzeni pierwszych trzech tomów wątków, udowadniając, że od początku planował coś dużego. Fabularnie nie ma się do czego przyczepić. Nie ma śladu po głupkowatym Peterze Parkerze, który zachowywał się jakby przez ostatnie lata nie był ani prezesem gigantycznej korporacji, ani szefem działu technologicznego w gazecie. Jakby to się w ogóle nie wydarzyło. Ścigany Pająk nie ma czasu na wygłupy, ponieważ stawka jest bardzo wysoka, a wokół giną ludzie. Również niewinni.

Fabuła prowadzi nas w niespodziewanych kierunkach i można spokojnie przymknąć oko na zbyt częste powroty bardzo słabych postaci. Takim przypadkiem jest zdecydowanie komiksowy Vulture, który ciągle gada i nie wnosi nic ciekawego. Ale to tylko ta przysłowiowa łyżka dziegciu, ponieważ pomijając ten niezbyt udany aspekt mamy sam miód. Postać Kravena może nie jest napisana rewelacyjnie, ale towarzyszące mu fabularne twisty w pełni to wynagradzają. Album Amazing Spider-Man Tom 4: Ścigany otwiera bardzo przewrotna historia jego dziedzictwa, a zamyka absolutnie fantastyczny zwrot akcji. Złoto!

Amazing Spider-Man Tom 4: Ścigany – podsumowanie

No no, to było dobre. Bardzo dobre! Amazing Spider-Man Tom 4: Ścigany to pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o wielkich łowach Kravena. Kravena, którego wątek wielokrotnie przyćmiewa postać Spider-Mana i dostarcza wielu emocji. Trochę kręciłem nosem na run Nicka Spencera, ale tomem czwartym przywrócił mi wiarę w jego wizję Pająka!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Wielkie polowanie!
Ścigany

Book Title: AMAZING SPIDER-MAN TOM 4: ŚCIGANY

Book Description: Siergiej Kravinoff i jego pomagierzy od miesięcy porywają przebranych za zwierzęta superludzi i brakuje im do kolekcji już tylko jednego: Spider-Mana. Co Kraven chce z nimi wszystkimi zrobić?! Zwierzyna zostaje wypuszczona w Central Parku i rozpoczynają się łowy – lecz nie tylko Kraven jest myśliwym. Kto jeszcze weźmie Spideya na cel? Peter Parker znajdzie się w paskudnej sytuacji – na szali leży życie niewinnych (i nie tylko), a on, no cóż… jest Spider-Manem. Finałowe starcie zakończy się w zaskakujący sposób.

Book Author: Nick Spencer

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 27 April 2022

Illustrator: Ryan Ottley, Humberto Ramos, Gerardo Sandoval

ISBN: 9788328154261

Number Of Pages: 300

  • FABUŁA - 9/10
    9/10
  • RYSUNKI - 9/10
    9/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 9/10
    9/10

Podsumowanie

No no, to było dobre. Bardzo dobre! Amazing Spider-Man Tom 4: Ścigany to pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o wielkich łowach Kravena. Kravena, którego wątek wielokrotnie przyćmiewa postać Spider-Mana i dostarcza wielu emocji. Trochę kręciłem nosem na run Nicka Spencera, ale tomem czwartym przywrócił mi wiarę w jego wizję Pająka!

Overall
9/10
9/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.