za kulisami

Po wielkich łowach Kravena w tomie czwartym czas nieco zwolnić i rozwinąć przedstawione wcześniej postaci. Recenzja komiksu Amazing Spider-Man Tom 5: Za kulisami.

Album zawiera zeszyty Amazing Spider-Man (2018) #24-28 opublikowane następnie w tomie Amazing Spider-Man by Nick Spencer vol. 5: Behind the scenes. Scenariusz napisał Nick Spencer, a rysunki stworzyli Ryan Ottley i Kev Walker.

Za kulisami

Tytułowa historia Za kulisami rozgrywa się na łamach jednego zeszyty, natomiast powiązana jest z innym i komiksem, który został wydany oddzielnie. Spider-Man walczy ze złolami przez co Mary Jane zmuszona jest pójść sama na premierę sztuki, w której główną rolę gra jej rywalka (zajęła jej miejsce w serialu, gdy MJ zrezygnowała z kariery). Na miejscu pojawia się nowa Electro, która ma jakieś zatargi z uwielbianą gwiazdką. MJ musi poradzić sobie bez wsparcia Petera.

Za kulisami nie jest zbyt porywającą historią, ale też nie nuży. Nick Spencer chętnie sięga do przeszłości Spider-Mana przywracając nie widziane dawno postaci. Scenarzysta mocno zarysowuje obecność mediów społecznościowych, a całość ma mocno influcenerski vibe. Ponadto wydarzenia prowadzą do one-shota z MJ z roli głównej zatytułowanego: Amazing Mary Jane: Down in Flames, Up in Smoke. Czy zostanie on dodany do kolejnych albumów? Nie mam pojęcia.

Powrót Mysterio i nowy wróg!

W Amazing Spider-Man Tom 5: Za kulisami powraca Mysterio. Jeden z zeszytów poświęcony jest jego powrotowi zza grobu, który ściśle powiązany jest z nowym wrogiem. Gość z wielkimi robalami wreszcie wyjawia swoje imię, ale bliżej poznamy go w przyszłości. Spencer powtarza tutaj myk z Kravenem, gdzie w pojedynczych zeszytach pojawiała się mała zapowiedź tego co ma nadejść, a kulminację otrzymaliśmy w tomie 4. Kiedy zobaczymy starcie z nowym wrogiem? Nie mam pojęcia.

Lepsi wrogowie Spider-Mana 1,5?

Amazing Spider-Man Nicka Spencera:
1. ASM Tom 1: Powrót do korzeni
2. ASM Tom 2: Przyjaciele i wrogowie
3. ASM Tom 3: Życiowe osiągnięcie
4. ASM Tom 4: Ścigany
5. ASM Tom 5: Za kulisami
6. ASM Tom 6: Rzeź absolutna (grudzień)
7. ASM vol. 7: 2099 (2023)
8. ASM vol. 8: Threats and Manaces
9. ASM vol. 9: Sins Rising
10. ASM vol. 10: Green Goblin
11. ASMvol. 11: Last Remains
12. ASM vol. 12: Shattered Web
13. ASM vol. 13: The King’s Ransom
14. ASM vol. 14: Chameleon Conspiracy
15. ASM vol. 15: What Cost Victory?
16. ASM vol. 15.5: Sinister War

Zeszyty #26-28 to trzyczęściowa historia skupiająca się na Boomerangu i nowej drużynie – syndykacie złożonym z samych kobiet. Beetle werbuje Electro do ekipy z Lady Octopus, Scorpią, Trapstr i White Rabbit, by zbudować team opierający się męskiej dominacji wśród super łotrów. Panie na swój pierwszy cel wybierają  współlokatora Petera Parkera, Freda Myersa znanego jako Boomerang.

Nick Spencer napisał kiedyś album Lepsi Wrogowie Spider-Mana, który moim skromnym zdaniem to jeden z najlepszych, a na pewno najzabawniejszy komiks Marvela ostatnich lat. Wielu lat. Komiks wydał niedawno Egmont i gorąco go polecam! Tom Za kulisami postanawia iść tym samym tropem nieformalnie kontynuując wątek Boomeranga i Beetle. Spider-Man, podobnie jak w poprzednich zeszytach tego tomu, jest na drugim planie. I w zasadzie całość bardzo zyskuje na jego nieobecności. Pomysł na grupę kobiet pragnących udowodnić, że mogą być takimi samymi złolami jak faceci sam w sobie jest słodko absurdalny. Do tego dochodzi jeszcze charakterystyczny humor Spencera. Humor, który skutecznie przykrywa niezbyt porywającą fabułę i sprawia, że czyta się to bardzo dobrze. Szczerze zastanawiam się czemu cały run Spencera nie jest utrzymany w tym właśnie tonie.

Amazing Spider-Man Tom 5: Za kulisami – podsumowanie

Album zgoła inny niż napakowany akcją i zawartością tom czwarty. Amazing Spider-Man Tom 5: Za kulisami trochę zgodnie ze swoim tytułem odsuwa Pająka na boczny tor. Do głosu dochodzi nowy wróg, swoje pięć minut ma MJ, a historia Boomeranga i Beetle przywołuje genialny komiks Lepsi Wrogowie Spider-Mana. Jest dobrze!

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Amazing Spider-Man Tom 5: Za kulisami

41,99 zł
8

FABUŁA

8.0/10

RYSUNKI

8.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

8.0/10
Poprzedni artykułTHE GRAND TOUR: SKANDYNAWSKI FILM | Recenzja
Następny artykułJURASSIC WORLD DOMINION | Recenzja wydania Blu-Ray
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.