2099

Nick Spencer kontynuuje swoją wizję Spider-Mana spod znaku Marvel Fresh mającą na celu przyciągnąć nowych czytelników zwabionych przez bardzo udane filmy z Tomem Hollandem. Poziom dotychczasowych albumów jest dość różny, więc nie byłem pewien czego się spodziewać. Recenzja komiksu Amazing Spider-Man Tom 7: 2099.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Amazing Spider-Man (2018) #32–36, a następnie w tomie Amazing Spider-Man by Nick Spencer vol. 7: 2099. Scenariusz napisał Nick Spencer, a rysunki stworzyli Jan Bazaldua i Patrick Gleason.

2099

Amazing Spider-Man Nicka Spencera:
1. ASM Tom 1: Powrót do korzeni
2. ASM Tom 2: Przyjaciele i wrogowie
3. ASM Tom 3: Życiowe osiągnięcie
4. ASM Tom 4: Ścigany
5. ASM Tom 5: Za kulisami
6. ASM Tom 6: Rzeź absolutna
7. ASM Tom 7: 2099
8. ASM Tom. 8: Dranie i Łajdacy
9. ASM vol. 9: Dawne grzechy 
10. ASM vol. 10: Green Goblin Returns
11. ASMvol. 11: Last Remains
12. ASM vol. 12: Shattered Web
13. ASM vol. 13: The King’s Ransom
14. ASM vol. 14: Chameleon Conspiracy
15. ASM vol. 15: What Cost Victory?
16. ASM vol. 15.5: Sinister War

Miguel O’Hara – Spider-Man z roku 2099 w bliżej nieokreślony sposób pojawia się w roku 2019 w laboratoriach Roxxonu. Miguel nie do końca pamięta, co wydarzyło się w jego świecie, ale jest pewien, że musi znaleźć Petera Parkera… Parker tymczasem próbuje odnaleźć się na uczelni jednocześnie walcząc ze starymi wrogami i wplątując się w międzynarodowy incydent. Co musiało się wydarzyć, że Spider-Man zmuszony jest połączyć siły z… Victorem von Doomem.

Gdzie ten Miguel?

Nick Spencer tytułując ten album 2099 zrobił czytelnikom małego psikusa. Pomijam już fakt, że całość fabuły rozgrywa się w roku 2019. Problem w tym, że Miguel O’Hara pojawia się w tej historii dosłownie na kilka scen. Ba, śmiem nawet twierdzić, że bohater z przyszłości nie ma praktycznie żadnego wpływu na wydarzenia tego albumu. Jego wątek rozpoczyna się bardzo intrygująco, ale za chwilę znika w plątaninie wydarzeń Petera. Gdy już dochodzi do spotkania obu Pająków… wątek momentalnie się urywa. Ostatecznie wygląda to na jakąś zupełnie poboczną historię nie mającą żadnego znaczenia dla tego arcu.

Za to jest Victor!

Przewrotnie główna oś fabularna dotyczy Victora von Dooma i politycznych niesnasek pomiędzy Latverią a Symkarią. Jako, że Doom pojawia się na amerykańskiej ziemi w jego historię wplątuje się Spider-Man. Wątek ten wypada znacznie lepiej niż błyskawiczna (i dziwnie urwana) historia Miguela. Wszystko za sprawą Teresy – siostry Petera. Pete boi się, że dziewczyna podąży mroczną ścieżką i robi wszystko, by wymierzając sprawiedliwość nie przekraczała granicy zza której nie będzie powrotu. Wątek ten podoba mi się nawet bardziej, niż główna linia fabularna tego albumu.

Amazing Spider-Man Tom 7: 2099 – podsumowanie

W ostatecznym rozrachunku otrzymaliśmy chyba najsłabszy album runu Nicka Spencera. Amazing Spider-Man Tom 7: 2099 to obok mylącego tytułu komiks poruszający wiele wątków, których w ogóle nie rozwija. Miguel O’Hara, Spider-Man z roku 2099 nie ma tu praktycznie nic do roboty i znika tak szybko jak się pojawia. Szkoda.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Najsłabszy tom Spencera
2099

Book Title: AMAZING SPIDER-MAN TOM 7: 2099

Book Description: Siódmy tom przygód Spider-Mana ze scenariuszami Nicka Spencera wydanych w kolekcji Marvel Fresh. Przyszłości grozi niebezpieczeństwo! Miguel O'Hara, Spider-Man z 2099 roku, powraca do teraźniejszości i musi znaleźć Petera Parkera! Sprawy się komplikują, gdy trafia do tajnego więzienia Roxxonu. Tymczasem współczesny Spider-Man mierzy się ze swoimi „zwykłymi” wrogami, stawia czoło rodzinnym problemom i międzynarodowym incydentom. Kłopoty sieciogłowych z dwóch różnych epok zaczynają się zazębiać, a los świata zdaje się spoczywać w rękach Petera, Miguela i… Victora Von Dooma. Jaki złoczyńca jest aż tak potworny, że Doom i Spider-Man muszą się sprzymierzyć? I co to wszystko ma wspólnego z Silver Sable?

Book Author: Nick Spencer

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 22 February 2023

Illustrator: Patrick Gleason, Jan Bazaldua

ISBN: 9788328157132

Number Of Pages: 120

  • FABUŁA - 4/10
    4/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 5/10
    5/10

Podsumowanie

W ostatecznym rozrachunku otrzymaliśmy chyba najsłabszy album runu Nicka Spencera. Amazing Spider-Man Tom 7: 2099 to obok mylącego tytułu komiks poruszający wiele wątków, których w ogóle nie rozwija. Miguel O’Hara, Spider-Man z roku 2099 nie ma tu praktycznie nic do roboty i znika tak szybko jak się pojawia. Szkoda.

Overall
5.7/10
5.7/10

Pros

+ Fajna relacja Petera i Teresy

Cons

– Wątek 2099 tylko w tytule
– Nagromadzenie zbyt wielu wątków
– Brak stawki i emocji

Poprzedni artykułTHE LAST OF US | Odcinek 6 | Recenzja i porównanie z grą
Następny artykułTOŃ | Joe Hill | Hill House | Recenzja komiksu DC Black Label
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.