Życiowe osiągnięcie

Nick Spencer w swoim runie postanowił wrócić do korzeni ścianołaza odcinając wydarzenia ostatnich lat grubą kreską. Dotychczasowe historie Spencera były dużo lżejsze i tego samego spodziewałem się po tomie trzecim. Recenzja komiksu Amazing Spider-Man Tom 3: Życiowe Osiągnięcie.

W skład albumu Amazing Spider-Man Tom 3: Życiowe Osiągnięcie wchodzą zeszyty The Amazing Spider-Man (2018) #11-15, wydane następnie w tomie The Amazing Spider-Man by Nick Spencer vol.3: Lifetime Achievement. Scenariusz napisał Nick Spencer, a rysunki stworzyli Ryan Ottley (#11-13) i Chris Bachalo (#14-15).

Życiowe osiągnięcie

Amazing Spider-Man Nicka Spencera:
1. ASM Tom 1: Powrót do korzeni
2. ASM Tom 2: Przyjaciele i wrogowie
3. ASM Tom 3: Życiowe osiągnięcie
4. ASM Tom 4: Ścigany
5. ASM Tom 5: Za kulisami (wrzesień)
6. ASM Tom 6: Rzeź absolutna (grudzień)
7. ASM vol. 7: 2099 (2023)
8. ASM vol. 8: Threats and Manaces
9. ASM vol. 9: Sins Rising
10. ASM vol. 10: Green Goblin
11. ASMvol. 11: Last Remains
12. ASM vol. 12: Shattered Web
13. ASM vol. 13: The King’s Ransom
14. ASM vol. 14: Chameleon Conspiracy
15. ASM vol. 15

J. Jonah Jameson to postać nierozerwalnie związana z Peterem Parkerem od samego początku. Pojawił się już w zeszycie The Amazing Spider-Man #1 (1963) autorstwa legendarnego duetu Stan Lee i Steve Ditko. Każdemu z nas kojarzy się jako bardzo głośny, irytujący a zarazem bardzo zabawny szef Daily Bugle. Trzeba jednak pamiętać, że J.J.J. ma za sobą również przeróżne knowania przeciw Spider-Manowi, którego został naczelnym medialnym hejterem. Wszystko zmieniło się, gdy Jonah poznał tożsamość Spider-Mana. Od tego momentu Jameson przedstawia siebie jako największego zwolennika i przyjaciela Pająka. A przyjaciele, jak wiadomo, muszą sobie pomagać. Jonah prosi, więc Spider-Mana, by ten pojawił się na zorganizowanej przez Kingpina (burmistrza Nowego Jorku) imprezie na cześć charakternego dziennikarza. Co może pójść nie tak?

Jonah, May i… Ned

Tytuł komiksu Życiowe Osiągnięcie tyczy się właśnie postaci J. Jonah Jamesona, a rozgrywa się ona na łamach zeszytów #11-13. Kolejne dwa zeszyty skupiają się na Cioci May z małym cameo Neda Leedsa (zupełnie innego Neda niż ten z filmów z Tomem Hollandem) oraz kontynuuje wątek Lizarda, któremu udało się (w pewnym sensie) odzyskać rodzinę (patrz. Spisek Klonów).

Nick Spencer odszedł od budowania dużych wątków fabularnych na rzecz krótszych historii ze Spider-Manem. Biorąc pod uwagę jego wizję odmłodzenia Petera i swoistego powrotu do korzeni postaci jest to krok w dobrą stronę. Obie opowieści odwołują się do długiej i krętej historii ważnych dla Spider-Mana postaci serwując przy okazji kilka poruszających flashbacków. Bardzo fajnie się to czyta. Ponadto gdzieś tam w tle Spencer buduje większy wątek, który zostanie rozwinięty prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości.

Amazing Spider-Man Tom 3: Życiowe Osiągnięcie – podsumowanie

Run Nicka Spencera nie definiuje na nowo Spider-Mana, ale też nie taki jest jego cel. Historie zawarte w komiksie Amazing Spider-Man Tom 3: Życiowe Osiągnięcie na pierwszy plan wysuwają postaci J. Jonah Jamesona i May Parker, co okazuje się strzałem w dziesiątkę. Bardzo przyjemna lektura.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Amazing Spider-Man Tom 3: Życiowe osiągnięcie

29,99 zł
7

FABUŁA

7.0/10

100

7.0/10

PRZYSTĘPNOŚĆ

7.0/10
Poprzedni artykułZapowiedź wydania Blu-Ray filmu ETERNALS
Następny artykułWSZYSCY ŚWIĘCI NEW JERSEY | Recenzja filmu i wydania Blu-Ray
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.