Dranie i łajdacy

Historia ścianołaza spod ręki Nicka Spencera gna na złamanie karku. To już ósmy tom przygód Pajączka, który jest najczęściej wydawaną serią Marvel Fresh (zaraz obok są Avengers z siódmym tomem). Co tym razem Perterowi zgotował los? Recenzja komiksu Amazing Spider-Man Tom 8: Dranie i łajdacy.

Album materiały zeszyty opublikowane w amerykańskich zeszytach Amazing Spider-Man (2018) #37-43. Oryginalne zbiorcze wydanie ukazało się pod tytułem The Amazing Spider-Man, Vol. 8: Threats & Menaces. Scenariusz napisał Nick Spencer, natomiast rysunki stworzyli m.in. Ryan Ottley, Iban Coello, Zé Carlos, Francesco Mobili.

J. Jonah Jameson w nowej roli

Amazing Spider-Man Nicka Spencera:
1. ASM Tom 1: Powrót do korzeni
2. ASM Tom 2: Przyjaciele i wrogowie
3. ASM Tom 3: Życiowe osiągnięcie
4. ASM Tom 4: Ścigany
5. ASM Tom 5: Za kulisami
6. ASM Tom 6: Rzeź absolutna
7. ASM Tom 7: 2099
8. ASM Tom. 8: Dranie i Łajdacy
9. ASM vol. 9: Dawne grzechy 
10. ASM vol. 10: Green Goblin Returns
11. ASMvol. 11: Last Remains
12. ASM vol. 12: Shattered Web
13. ASM vol. 13: The King’s Ransom
14. ASM vol. 14: Chameleon Conspiracy
15. ASM vol. 15: What Cost Victory?
16. ASM vol. 15.5: Sinister War

Relacja Petera Parkera i J. Jonah Jamesona to wątek, który towarzyszy nam chyba od samego początku postaci Pająka. Od drącego się w niebogłosy szefa, przez zajadłego wroga aż do przyjaciela, któremu Spidey wyjawił swoją tożsamość. Dziś JJJ szukając swojego miejsca w zdigitalizowanym świecie mediów decyduje się poprowadzić podcast w opartym na clickbaitowych artykułach serwisie. A jego pierwszym gościem zostaje… Spider-Man.

Pierwsza z dwóch historii albumu Dranie i łajdacy to doskonały sposób na przybliżenie nam specyficznej relacji Spider-Mana i J. Jonah Jamesona. Podczas internetowego wywiadu dochodzi do wielu kłótni, wypominania sobie dawnych spraw przy jednoczesnym zapewnianiu o sympatii i  wzajemnym wsparciu. Jest w tym wszystkim masa uroku i świetnych spostrzeżeń po obu stronach. Aż żal, że Spencer postanowił wprowadzić jednego z wrogów Pająka, by trochę namieszać i dorzucić akcji. Zupełnie niepotrzebnie moim zdaniem. Sam podcast poparty retrospekcjami zrobiłby robotę.

Kompani

Druga część komiksu Amazing Spider-Man Tom 8: Dranie i łajdacy to rzadko spotykany team-up. Od pewnego czasu (początku runu Spencera) Peter wynajmuje mieszkanie wraz z Fredem Myersem czyli Bumerangiem. Oczywiście Pete wie z kim mieszka, a Fred nie ma pojęcia, że jego fajtłapowaty współlokator to dawny wróg. Spider-Man i Bumerang ruszają na poszukiwania magicznej tabliczki, na której swoje wielkie łapska położyć chce Kingpin, nowy burmistrz Nowego Jorku…

Drugi wątek również ma swoje wzloty i upadki. Przede wszystkim uwielbiam Bumeranga w wykonaniu Nicka Spencera. Muszę przy okazji przypomnieć, że Spencer napisał absolutnie genialny komiks Lepsi wrogowie Spider-Mana, w którym to właśnie Bumerang był głównym bohaterem. Humor tamtego albumu po prostu rozwala system i bawi do łez. W Dranie i łajdacy znalazło się miejsce na podobne poczucie humoru. Nawet mimo faktu, że w Marvel Fresh postać Freda została odmłodzona, ugrzeczniona i wybielona. Gdy Spencer oddaje scenę Bumerangowi jest przezabawnie i nabrałem ochoty na ponowną lekturę wspomnianego komiksu. Podczas wydarzeń pojawia się pewien potwór przez co akcja zamiast nabierać tempa… zaczyna zwalniać. Ba, Spencer poświęcił nawet cały zeszyt na origin stwora, co wydaje się lekką przesadą. No chyba, że ma to zaprocentować w przyszłości. Zobaczymy.

Amazing Spider-Man Tom 8: Dranie i łajdacy – podsumowanie

Całkiem udany tomik. Amazing Spider-Man Tom 8: Dranie i łajdacy to w pierwszej części bardzo ciekawy pomysł na podsumowanie relacji Petera Parkera i J. Jonah Jamesona. W drugiej zaś Spencer celnie nawiązuje to swojego najlepszego (moim zdaniem) komiksu dla Marvela – Lepsi wrogowie Spider-Mana. Album nie wnosi zbyt wiele do runu, ale czytało się go bardzo przyjemnie, a to chyba najważniejsze.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Dranie i łajdacy

Book Title: AMAZING SPIDER-MAN TOM 8: DRANIE I ŁAJDACY

Book Description: Ósmy tom przygód Spider-Mana ze scenariuszami Nicka Spencera wydanych w kolekcji Marvel Fresh. Spider-Man nie może być w czterech miejscach naraz... A może jednak?! Życie Petera Parkera jest, jak zwykle, skomplikowane, ale czy nauka okaże się rozwiązaniem? Tymczasem J. Jonah Jameson rozpoczyna nową pracę jako gospodarz podcastu, a jego pierwszym gościem jest Spider-Man! JJJ i Pajączek od pewnego czasu mają dobre układy, ale czy spotkanie przy mikrofonie tego nie zepsuje? Poza tym ścianołaz musi rzucić kośćmi w Pałacu, nowym kasynie dla superłotrów, prowadzonym przez Chance’a. Sprawy się komplikują, gdy Bumerang zaczyna coś knuć. Co to ma wspólnego z burmistrzem Fiskiem? Losy Petera Parkera lada chwila (znowu) się odmienią... prawdopodobnie na zawsze!

Book Author: Nick Spencer

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 31 May 2023

Illustrator: Ryan Ottley, Iban Coello, Zé Carlos, Francesco Mobili

ISBN: 9788328157149

Number Of Pages: 168

  • FABUŁA - 7/10
    7/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 7/10
    7/10

Podsumowanie

Całkiem udany tomik. Amazing Spider-Man Tom 8: Dranie i łajdacy to w pierwszej części bardzo ciekawy pomysł na podsumowanie relacji Petera Parkera i J. Jonah Jamesona. W drugiej zaś Spencer celnie nawiązuje to swojego najlepszego (moim zdaniem) komiksu dla Marvela – Lepsi wrogowie Spider-Mana. Album nie wnosi zbyt wiele do runu, ale czytało się go bardzo przyjemnie, a to chyba najważniejsze.

Overall
7.3/10
7.3/10

Pros

+ Podcast JJJ ze Spider-Manem
+ Uwielbiam jak Spencer pisze Bumeranga!
+ Bardzo dobry humor

Cons

– Intryga w pierwszej części komiksu zupełnie zbędna

Poprzedni artykułSORTOWNIA – ZAPOWIEDŹ
Następny artykułAVENGERS TOM 7: ERA KHONSHU | Jason Aaron | Recenzja komiksu Marvel Fresh
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.