Ostatnia Fala

Nowa era w historii Avengers. Jason Aaron przejmuje serię, by na nowo przedstawić herosów i lekko zrestartować wydarzenia. Sprawdźmy, jak wyszło. Recenzja komiksu Avengers Tom 1: Ostatnia Fala.

Nowa era

Komiks Avengers Tom 1: Ostatnia Fala należy do serii wydawniczej Marvel Fresh. Oznacza to nową numerację albumów i zeszytów. Tym samym w jego skład wchodzą zeszyty Free Comicbook Day 2018 oraz Avengers #1-6. Scenariusz napisał Jason Aaron, a za ilustracje odpowiadają Ed McGuinness, Paco Medina i Sara Pichelli.

Ostatnia Fala

Avengers Jasona Aarona
1. Avengers Tom 1: Ostatnia Fala
2. Avengers Tom 2: Dookoła świata
3. Avengers Tom 3: Wojna wampirów
Avengers: Bez drogi do domu
4. Avengers Tom 4: Wojna Światów
5. Avengers Tom 5: Wyścig Upiornych Jeźdźców
6. Avengers  Tom 6: Powrót Gwiezdnego Piętna
7. Avengers Tom 7: Era Khonshu
8. Avengers Tom 8: Wejście feniksa
9. Avengers Tom 9: Wielka Wojna She-Hulk (wkrótce)
10. Avengers Vol. 10: The Death Hunters
11 .Avengers Vol. 11: History’s Mightiest Heroes

Tony Stark po II Wojnie Domowej zapadł w śpiączkę, Thor stał się niegodnym Mjolnira, a Kapitan Ameryka… zniewolił Amerykę. Teraz, po wszystkich tych perturbacjach, cała trójka spotyka się, by przedyskutować ewentualny powrót oryginalnych Avengers. Szybko okazuje się, że moment jest wprost idealny, ponieważ na ziemię przybywa Loki, a wraz z nim armia wrogo nastawionych Celestianów…

Tymczasem Czarna Pantera wraz z Doktorem Strange odkrywają wielką tajemnicę, która podważa wszystko co wiedzieliśmy o początkach życia na Ziemi, a Ghost Rider toczy bardzo interesujący bój z Jennifer Walters, która przestaje panować nad swoim alter ego – Hulk. Tak przypadkowo powstała drużyna superbohaterów musi stawić czoła największemu zagrożeniu w historii, a kluczem do tego może okazać się nieznana historia prehistorycznej drużyny Avengers prowadzonej przez samego Odyna.

Nowy początek

Seria Avengers Marka Waida:
1. Avengers Tom 1: Siedmiu Wspaniałych
2. Avengers: Impas
3. Avengers Tom 2: Rodzinny Interes
4. Avengers Tom 3: II Wojna Domowa
5. Avengers Tom 4: I Wojna Kanga
6. Avengers Tom 5: Tajne Imperium
7. Avengers Tom 6: Zderzenie Światów
8. Avengers: Nie poddamy się

Jak wspomniałem Avengers Tom 1: Ostatnia Fala należy do Marvel Fresh. Jest to swego rodzaju restart uniwersum stąd też czysta karta dla wielu postaci. Tony znów jest dawnym Tonym, Kapitan lubi pożartować, a Thor nie stroni od wszelkiego rodzaju trunków. Mamy tutaj co prawda sporo odniesień do poprzednich wydarzeń, ale z reguły są to tylko wzmianki (Doktor Strange wspomina o walce z empirikulami, Tony i Carol dogryzają sobie na temat II Wojny Domowej itp.) nie mające znaczenia dla fabuły.

Cieszę się z powrotu wielkiej trójki, ale bardziej zauroczyli mnie nowi członkowie Avengers. Robbie Reyes, Ghost Rider śmigający opętanym Hell Chargerem jest postacią, która nijak nie pasowała mi do tej ekipy. Robbie do tej pory zajmował się bratem i rozprawiał się z handlarzami narkotyków w swojej dzielnicy, a tutaj musi bronić ziemi przed potężnymi istotami. I to działa świetnie! Podobnie fantastycznie wypadła Jennifer Walters. Jej Hulk jest przezabawna, a interakcja z Thorem to prawdziwe złoto! Czekam na więcej.

Prehistoryczni Avengers

Kontrowersyjną częścią tego komiksu jest przedstawienie prehistorycznych Avengers (oczywiście nie nosili takiej nazwy). Odyn prowadzący do boju przodka Czarnej Pantery, prehistorycznego Iron Fista z Kun-Lun, Agamotto, Phoenix, przedwiecznego Ghost Ridera czy jakiegoś dawnego Hulka to trochę przegięcie. Ale tylko trochę. W przypadku albumu Ostatnia Fala pomysł nawet zgrywa się z aktualnymi wydarzeniami.

Avengers Tom 1: Ostatnia Fala – podsumowanie

Jeśli nie jesteście na bieżąco i nie wiecie, gdzie zacząć czytać komiksy Avnegers to jest to dobry moment. Avengers Tom 1: Ostatnia Fala to miękki restart serii, który nie wymaga znajomości poprzednich wydarzeń.

Egzemplarz do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Egmont

Nowy początek
Ostatnia Fala

Book Title: AVENGERS TOM 1: OSTATNIA FALA

Book Description: Pierwszy tom przygód Avengers z nowej serii wydawniczej Marvel Fresh! Steve Rogers. Tony Stark. Thor Odinson. Trzej najpotężniejsi ziemscy bohaterowie znów łączą siły! I gromadzą przyjaciół do walki z Celestianami – kosmicznymi bogami, których ostatnia wroga delegacja zmierza właśnie ku Ziemi. Czarna Pantera i Doktor Strange odkrywają straszną tajemnicę w sercu planety, a Kapitan Marvel mierzy się z wrogami w kosmosie, ale to dopiero początek ich zmagań! Aby ocalić Ziemię, nasi bohaterowie muszą odkryć, co łączy Mrocznych Celestian z prehistoryczną drużyną Avengers, którą dowodził sam Odyn…

Book Author: Jason Aaron

Book Format: Paperback

Publisher - Orgnization: StoryHouse Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 16 June 2021

Illustrator: Ed McGuinness, Paco Medina, Sara Pichelli

ISBN: 9788328152069

Number Of Pages: 160

  • FABUŁA - 8/10
    8/10
  • RYSUNKI - 8/10
    8/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - 8/10
    8/10

Podsumowanie

Jeśli nie jesteście na bieżąco i nie wiecie, gdzie zacząć czytać komiksy Avnegers to jest to dobry moment. Avengers Tom 1: Ostatnia Fala to miękki restart serii, który nie wymaga znajomości poprzednich wydarzeń.

Overall
8/10
8/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.