Catwoman. Samotne Miasto

Pod koniec sierpnia premierę miał komiks, którego mocno wyczekiwałem. Wpadł w moje ręce w dzień premiery, ale musiał poczekać na swoją kolej. Ta wreszcie naszła i mogę podzielić się wrażeniami. Recenzja komiksu Catwoman. Samotne Miasto.

Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach Catwoman: Lonely City #1-4. Cliff Chiang napisał scenariusz, stworzy rysunki i nałożył kolory. Zbiorcze wydanie na rynku amerykańskim pojawiło się 20 grudnia 2022 roku.

Catwoman. Samotne Miasto

Komiksy DC Black Label
1. Batman. Klątwa Białego Rycerza
2. Batman. Biały Rycerz
3. DCeased. Nieumarli w świecie DC
4. DCeased. Niezniszczalni
5. Harleen
6. Joker. Zabójczy uśmiech
7. Batman. Ostatni Rycerz na Ziemi
8. Batman. Przeklęty
9. Wonder Woman. Martwa Ziemia
10. Trzech Jokerów
11. Joker. Zabójczy Uśmiech
12. Batman Imposter
13. Catwoman. Samotne Miasto

Noc Klauna – wydarzenie, które na zawsze odmieniło Gotham. W wyniku masakry śmierć ponieśli Batman, Joker, Komisarz Gordon i Nightwing. Zatrzymana na miejscu Selina Kyle trafiła za to do więzienia. Po dziesięciu latach od tragicznego wydarzenia Selina zostaje zwolniona warunkowo, ale ani myśli siedzieć spokojnie, nawet bacznie obserwowana przez burmistrza Denta i jego ludzi. Catwoman przyświeca jeden cel – dostać się do zapieczętowanej od dziesięciu lat Jaskini Nietoperza, by dowiedzieć się czym bądź kim jest ostatni projekt Batmana – Orfeusz…

Ależ to dobre

To co urzeka od pierwszych chwil z komiksem to spojrzenie przyszłość superbohaterów. Selina po wyjściu z więzienia ma 55 lat, a działalność jako Catwoman rozpoczęła ponad 30 lat wcześniej. Po śmierci Batmana cały świat dowiedział się, że pod maską Nietoperza od lat krył się Bruce Wayne. Służby postanowiły, więc wykorzystać wszystkie technologiczne nowinki WayneTech w walce o bezpieczeństwo. Tzw. trykociarzy już nie ma. Dawni zamaskowani obrońcy sprawiedliwości albo rozeszli się w różnych kierunkach, albo zajęli się czymś innym. Edward Nygma (Riddler / Zagadka) skupił się na wychowywaniu córki, a taki Killer Croc całe dnie przesiaduje w barze szukając jakiegoś dorywczego zajęcia. Wszystko jest takie… normalne i jakże inne od wizji przyszłości Franka Millera w Powrocie Mrocznego Rycerza.

Catwoman. Samotne Miasto w fantastyczny sposób wplata w fabułę postaci ze świata Mrocznego Rycerza. Nie licząc jednego, niepotrzebnie przegiętego przypadku całość utrzymana jest w bardzo przyziemnym i ponurym klimacie. Gotham po Dniu Błazna to miasto policyjne, gdzie w imię pokoju i sprawiedliwości służby mogą wprowadzać godziny policyjne i brutalnie tłumić zgromadzenia. Do tego Selina, której odniesione niegdyś kontuzje mocno dają się we znaki i nie może pozwalać sobie na ewolucje, którymi czarowała Catwoman. Uwielbiam ten klimat.

Fabularnie Catwoman. Samotne Miasto również dowozi. Choć nietrudno się domyślić, że burmistrz Dent nie uwolnił się całkowicie od wpływu Two-Face’a to i tak komiks dostarcza kilku świetnych zwrotów akcji. Trzeba też pamiętać, że jest to historia dla dorosłych czytelników. Nie mamy tutaj przesadnej brutalności, ale ostry i cięty język są na porządku dziennym. Idealnie komponuje się z klimatem.

Catwoman. Samotne Miasto – podsumowanie

Czekałem i nie zawiodłem się! Catwoman. Samotne Miasto to fantastyczny komiks. Jedna z lepszych historii spod Black Label jakie przyszło mi czytać w ostatnim czasie. Catwoman dostała wreszcie historię, w której czuć jej emocje, jej walkę z samą sobą i chęć zrobienia czegoś dobrego. Jestem zachwycony!

CATWOMAN. SAMOTNE MIASTO
Catwoman. Samotne Miasto

Book Description: Album ukazujący się w ramach linii wydawniczej DC Black Label. To w pełni autorska opowieść wizjonerskiego artysty Cliffa Chianga („Wonder Woman”, „Paper Girls”), który sam napisał scenariusz, a także stworzył rysunki i nałożył kolory. Ta niezwykle artystyczna i poruszająca wizja losów najważniejszych postaci uniwersum DC na zawsze zmieni twoje spojrzenie na bohaterów i złoczyńców Gotham! Dziesięć lat temu w masakrze zwanej Nocą Błazna życie stracili Batman, Joker, Nightwing i komisarz Gordon… a Selina Kyle, Catwoman, trafiła do więzienia. Dekadę później w Gotham zakazano działalności kryjących się za maskami zarówno bohaterów, jak i złoczyńców. Nowe Gotham jest czystsze, bezpieczniejsze… i, pod bacznym nadzorem burmistrza Harveya Denta i jego batglin, o wiele mniej wolne. Nie tylko miasto się zmieniło, również powracająca do niego Selina Kyle jest już zupełnie kimś innym... A jedyne, na czym jej zależy, to odkrycie pewnej tajemnicy, chce odnaleźć Orfeusza – ostatnią rzecz, która łączy ją z Batmanem.

Book Author: Cliff Chiang

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 9 August 2023

Illustrator: Cliff Chiang

ISBN: 9788328165113

Number Of Pages: 224

Podsumowanie

Czekałem i nie zawiodłem się! Catwoman. Samotne Miasto to fantastyczny komiks. Jedna z lepszych historii spod Black Label jakie przyszło mi czytać w ostatnim czasie. Catwoman dostała wreszcie historię, w której czuć jej emocje, jej walkę z samą sobą i chęć zrobienia czegoś dobrego. Jestem zachwycony!

Overall
10/10
10/10
Poprzedni artykułINJUSTICE. BOGOWIE POŚRÓD NAS. ROK PIĄTY |  Brian Buccellato | Recenzja komiksu D
Następny artykułYELLOWJACKETS | SEZON 2 | Recenzja serialu Canal+
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.