Batman / Catwoman

Tom King przez długi czas prowadził serię Batman. Miejscami podejmował bardzo odważne decyzje, które przeplatał z bardzo fillerowymi odsłonami. Podczas tej długiej, bo liczącej aż 85 zeszytów i 12 tomów serii zdecydował się na rozwinięcie trudnego związku Bruce’a i Seliny. Tym samym docieramy do recenzowanego dziś albumu, ale po szczegóły zapraszam niżej. Recenzja komiksu Batman / Catwoman.

Album w twardej oprawie zawiera całą serię, czyli zeszyty Batman/Catwoman #1-12 oraz Batman/Catwoman Special #1, Batman Annual #2, Catwoman 80th Anniversary 100-Page Super Spectacular i fragmenty Detective Comics #1027. Scenariusz napisał Tom King. Rysunki stworzyli Clay Mann, Liam Sharp, Lee Weeks, Michael Lark, Walter Simonson, Mikel Janin, John Paul Leon, Mitch Gerads, Bernard Chang, Shawn Crystal.

Na początek wtopa

Mój egzemplarz Batman / Catwoman przyszedł z poważną wadu w druku. Mianowicie jeden z zeszytów, dokładnie zeszyt #9 został dwukrotnie powtórzony. Całość liczy 424 strony, więc pokrywa się z oryginalnym wydaniem. Oznacza to, że brakuje jednego z zeszytów głównej serii. Sprawdzając z wydaniem amerykańskim okazuje się, że brakuje około 20 stron zeszytu #10 głównej serii. Niestety nie udało mi się ustalić, czy wada dotyczy całego nakładu czy tylko części i przypadkiem znalazłem się w gronie „szczęśliwców”. Poniżej zdjęcia jak to wyglada.

Batman / Catwoman

Batman Toma Kinga z Odrodzenie DC:
1. Batman Tom 1: Jestem Gotham
2. Batman Tom 2: Jestem Samobójcą
Crossover Batman/FLash: Przypinka
3. Batman Tom 3: Jestem Bane
4. Batman Tom 4: Wojna żartów z zagadkami
5. Batman Tom 5: Zaręczeni
6. Batman Tom 6: Narzeczona czy Włamywaczka
7. Batman Tom 7: Ślub
8. Batman Tom 8: Zimne Dni
9. Batman Tom 9: Drapieżne Ptaki
10. Batman Tom 10: Koszmary
11. Batman Tom 11: Upadek
12. Batman Tom 12: Miasto Bane’a

Wspomniałem o tej niemiłej niespodziance, czas więc przejść do samego komiksu. Batman / Catwoman to historia rozgrywająca się w umownych trzech liniach czasowych. Teraźniejszość opowiada o starciu Gacka i Kotki z kobietą z przeszłości Bruce’a Wayne’a. Przeszłość to takie best of tego jakże dziwnego związku dwójki bardzo niedopasowanych ludzi. Od pierwszych spotkań, przez mniejsze i większe konflikty, aż po dzień ślubu. Główną osią fabularną jest jednak bliżej nieokreślona przyszłość. Bruce nie żyje, córka pary Helena jest Batmanem, a Dick Greyson komisarzem policji w Gotham. Selina wbrew córce postanawia domknąć wszystkie niedokończone sprawy. Sprawy, których priorytetem jest śmierć ukrywającego się od lat Jokera.

Esencja Toma Kinga

Batman / Catwoman można uznać swego rodzaju epilogiem Toma Kinga. Epilogiem bardzo sycącym. Jak wspomniałem wątkiem głównym jest przyszłość, gdy o bezpieczeństwo mieszkańców Gotham dba dwudziestokilkuletnia Helena. Relacja Seliny z córką jest dość… chłodna i często bardzo oficjalna. Kierująca się żelaznymi zasadami ojca Helena podejrzewa, że matka dopuściła się zbrodni, co oznacza wielki konflikt moralny. King świetnie nakreślił charaktery postaci. Najmocniej ujęły mnie dość gorzkie refleksje na temat swojej przeszłości zarówno w wykonaniu Seliny jaki i dawno nieaktywnych superzłoczyńców. Cierpiący na demencję Riddler czy sam stary i nieporadny Joker pokazują jak bardzo pozbawione sensu były ich działania. Również historia śmierci Batmana skłania do zastanowienia się nad całą jego krucjatą. Bardzo dobra rzecz!

Na koniec wspomnę, że komiks ukazał się w serii Black Label, więc przeznaczony jest dla pełnoletnich czytelników. Niemniej etykietka została dodania troszkę na wyrost, bo historia nie jest nazbyt brutalna, a wulgaryzmy choć częste to zawsze schowane są za umownymi znaczkami (np. #%@*#%).

Batman / Catwoman – podsumowanie

Bardzo klimatyczny i fajnie napisany komiks. Batman / Catwoman świetnie uzupełnia run Toma Kinga z serii Odrodzenie DC, ale również dostarcza wielu niespodzianek. Mroczny klimat, ciekawy dobór wątków z przeszłości i świetnie napisana trudna relacja Seliny z córką Heleną. Tylko tego skopanego wydania szkoda…

BATMAN / CATWOMAN
Batman / Catwoman

Book Description: „Batman/Catwoman” to album ukazujący się w ramach linii wydawniczej DC Black Label. Tom King („Mister Miracle”, „Vision”) i Clay Mann („Batman”, „X-Men”) powracają do porywającej, romantycznej sagi o Batmanie i Catwoman. W tej pełnej rozmachu opowieści mamy do czynienia z trzema planami czasowymi. Jej akcja toczy się w przeszłości, kiedy Gacek i Kotka zakochali się w sobie po raz pierwszy; w teraźniejszości, kiedy ich związkowi zagraża jedna z utraconych miłości Batmana; oraz w przyszłości, w której poznajemy losy ich córki, Heleny, obecnie znanej jako Batwoman. Opowieść zaczyna się od wyprawy Seliny Kyle na Florydę. Po śmierci męża, Bruce’a Wayne’a, chce wyrównać rachunki ze znajomym sprzed lat, który towarzyszył Bruce’owi i Selinie przez cały ich związek!

Book Author: Tom King

Book Format: Hardcover

Publisher - Orgnization: Story House Egmont

Publisher Logo: Egmont

Date published: 6 December 2023

Illustrator: Clay Mann, Liam Sharp, Lee Weeks, Michael Lark, Walter Simonson, Mikel Janin, John Paul Leon, Mitch Gerads, Bernard Chang, Shawn Crystal

ISBN: 9788328165151

Number Of Pages: 424

Podsumowanie

Bardzo klimatyczny i fajnie napisany komiks. Batman / Catwoman świetnie uzupełnia run Toma Kinga z serii Odrodzenie DC, ale również dostarcza wielu niespodzianek. Mroczny klimat, ciekawy dobór wątków z przeszłości i świetnie napisana trudna relacja Seliny z córką Heleną. Tylko tego skopanego wydania szkoda…

Overall
8.3/10
8.3/10
Poprzedni artykułPOGROMCY DUCHÓW: IMPERIUM LODU | Zwiastun #2
Następny artykułŚWIT X. WOLVERINE | Benjamin Percy | Recenzja komiksu Marvel Fresh
Adam Grochocki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.