Za nami WandaVision Odcinek 6 kontynuujący historię po wielkim cliffhangerze epizodu piątego. Przyjrzyjmy się dokładniej, co twórcy przygotowali tym razem. Tekst zawiera spoilery z całego odcinka!

Witamy w latach 90.

Recenzje odcinków
1. WandaVision Odcinki 1-5
2. WandaVision Odcinek 6
3. WandaVision Odcinek 7
4. WandaVision Odcinek 8
5. WandaVision Odcinek 9 

WandaVision Odcinek 6 rozpoczyna się od intro charakterystycznego dla seriali komediowych lat 90. Bliźniaki często łamią czwartą ścianę mówiąc prosto do kamery i zachwycając się ich nowo poznanym wujkiem Pietro. Quicksilver ze świata X-Men (więcej o nim w recenzji WandaVision Odcinki 1-5) przyjął rolę spoko wujka i ochoczo bawi się z bliźniakami.  Tymczasem w Westview mamy Halloween, więc Wanda ubrała swój klasyczny komiksowy strój, a Vision w swoim zielono-żółtym wdzianku wygląda jak w komiksowych początkach jego postaci. Podczas, gdy Wanda i bliźniaki ruszają w po cukierasy z Pietro, Vision pod pretekstem patrolu wyrusza sprawdzić piętrzące się wątpliwości.

Tymczasem na zewnątrz

Poza HEX-em Monica Rambeau, Darcy Lewis i Jimmy Woo podpadają Haywardowi. Agresywny wojskowy wydaje się mieć jakiś ukryty plan, który zataił przed wspomnianą trójką. Dodatkowo wygląda na to, że na terenie HEX-a znajduje się ktoś z nim współpracujący. Cała trójka zostaje usunięta z bazy, ale nikt nie myśli o poddaniu się.

Origin Story Photon

Seriale MCU Disney+
1. WandaVision (odc. 1-5odc. 6odc. 7odc. 8odc. 9)
2. The Falcon and the Winter Soldier
3. Loki
4. What If…?
5. Hawkeye
6. Moon Knight
7. Ms. Marvel
8. Mecenas She-Hulk
9. Loki Sezon 2 (2023)

Podczas snucia planu Darcy odkrywa, że z Monicą dzieje się coś dziwnego. Jest jedyną, póki co, osobą, która przekroczyła dwukrotnie ścianę HEX-a (Wandy nie liczymy), co dwukrotnie przepisało jej komórki na poziomie molekularnym. Wychodzi na to, że dość nieoczekiwanie WandaVision Odcinek 6 przedstawił skrócone origin story superbohaterskiego alter ego Moniki Rambeau czyli Photon/Pulsar/Spectrum. Jak wiadomo Monica wraz z Kamalą Khan (serial Ms. Marvel znajduje się w produkcji) pojawią się w filmie Kapitan Marvel 2, więc po raz kolejny znajomość WandaVision będzie bardzo dużym atutem.

A może mutanci?

Jest jeszcze jedna opcja. Gdy Darcy mówiła o przepisaniu komórek na poziomie molekularnym od razu pomyślałem o mutantach. Istnieje, więc możliwość, że rozdzierający rzeczywistości HEX zapoczątkuje nową erę w Kinowym Uniwersum Marvela. Jeśli HEX zmienił komórki Moniki przez co ta zyska moce to tak samo zmieni komórki wielu mieszkańców uwięzionych w Westview, gdy/jeśli HEX zostanie zniszczony. A przecież do serialu dołączył jeden z mutantów!

Wracamy do HEX-a

Podczas tego dziwnego Halloween mamy dwa wątki. W jednym z nich dowiadujemy się, że bliźniaki mają moce odpowiadające rodzeństwu Maximoff, ale nie to jest najważniejsze. Okazuje się, że Pietro nie wie w jaki sposób znalazł się w HEX-ie, ale zdaje sobie sprawę, że to wszystko jest iluzją stworzoną przez Wandę. Pyta ją w jaki sposób stworzyła to wszystko, na co Wanda nie ma odpowiedzi. Ma nad tym wszystkim jakąś kontrolę, ale nie ma pojęcia, co zapoczątkowało tę szaloną podróż. Oczywiście Wanda wie, że Pietro nie tylko wygląda, ale też mówi inaczej niż jej zmarły brat, a jednocześnie wie, że to on. Potwierdza to, że Pietro znalazł się tutaj nie z jej intencji. Natomiast dziwnym jest, że Pietro pamięta moment postrzelenia, co oznacza, że nie został wyrwany ze świata X-Men, nawet jeśli nie mówi wprost o Ultronie. Czyżby i Wanda okazała się ofiarą manipulacji jakiejś wyższej siły?

Vision opuszcza Westview

AVENGERS: KONIEC GRY | Recenzja
AVENGERS: WOJNA BEZ GRANIC | Recenzja

W WandaVision Odcinek 6 Vision bierze sprawy we własne ręce. Korzystając z okazji postanawia opuścić Westview i sprawdzić, co leży poza jego granicami. Ze zdumieniem odkrywa (to samo uczucie towarzyszy widzom), że im dalej od centrum miasteczka tym dziwniej zachowują się ludzie. Moc Wandy słabnie wraz z odległością przez co ludzie albo stoją nieruchomo, albo zawieszają się na jakiejś czynności będąc jednocześnie świadomymi swojej niedoli (spływające łzy po policzkach pani rozwieszającej ozdoby). Przed samą granicą Vision spotyka Agnes, która prawdopodobnie próbowała uciec, i która zawiesiła się na ostatnim skrzyżowaniu. Vision budzi ją swoim dotykiem, a ta prosi by jej pomógł, bo przecież należy do Avengers. I tutaj mamy kolejną wskazówkę, ponieważ Vision z WandaVision nigdy nie słyszał o Avengers. Nie jest więc tym samym syntezoidem, którego stworzył Ultron.

Kulminacja

W najważniejszej scenie WandaVision Odcinek 6 Vision znalazł ścianę HEX-a i przechodzi na zewnątrz. Szybko okazuje się, że w świecie zewnętrznym… zaczyna się rozpadać. Od teraz jesteśmy pewni, że Vision nie może istnieć poza HEX-em, a Wanda będzie broniła tego tworu za wszelką cenę. Dowiadując się od dzieciaków, że Vis ma kłopoty koncentruje swoją moc i rozszerza obszar heksagonu o całe kilometry. Ściana połyka przykutą do wozu Darcy i większość żołnierzy (Haywardowi, Monice i Jimmy’emu udało się uciec), a całą bazę wojskową zmienia w… cyrk.

Co mówi nam WandaVision Odcinek 6

Jak wspomniałem Vision nie może przeżyć poza HEX-em, więc kluczem do wszystkiego jest świat stworzony przez Wandę (prawdopodobnie przez Wandę). Wiemy, że po ostatecznym starciu z Thanosem Wanda wykradła ciało Visiona, ale aby przywrócić go do życia potrzebowała Kamienia Nieskończoności. Kamienia zniszczonego przez Thanosa lub Kamienia zabranego przez Kapitana Amerykę. Jedynym rozwiązaniem wydaje się to, że Wanda zabrała Kamień z równoległej rzeczywistości. W efekcie stworzyła obszar (HEX), który łączy wiele równoległych światów i stąd te przeskoki przez kolejne ery telewizyjnych sitcomów. HEX może być tunelem łączącym multiwersum, z którego, zapewne nieświadomie, korzystać potrafi jedynie (póki co) Wanda.

Jeden 30-minutowy odcinek, a można o nim pisać i gadać w kółko. To prawdziwa moc tego serialu. WandaVision Odcinek 6 idealnie łączy serial komediowy stylizowany na lata 90. z Kinowym Uniwersum Marvela. Proporcje wydają się idealnie wyważone i jeszcze bardziej podkręcają oczekiwania względem finałowych trzech odcinków. Fenomenalny odcinek!

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.