Wotum nieufności

WiadSeria W kręgach władzy od dawna leżała gdzieś na mojej książkowej kupce wstydu. Miałem przeczytać, ale zawsze coś wypadało. Do lektury zmotywował mnie sam Remigiusz Mróz ogłaszając premierę serialu dostępnego w PolsatBox Go Premium będącego wierną (podobno) ekranizacją serii. Od razu usiadłem do lektury. Recenzja pierwszego tomu serii W kręgach władzy zatytułowanego Wotum nieufności.

Wotum nieufności

Trylogia W kręgach władzy:


Wotum nieufności

Większość bezwzględna
Władza absolutna

 

Wydarzenia z trylogii mają swoją kontynuację w książce:

Lot 202

Daria Seyda, marszałek sejmu RP budzi się w motelu nie pamiętając ostatnich 10 godzin. Pewnym jest, że stało się coś złego, ale ani Daria, ani jej zaufany asystent Hubert Korodecki nie potrafią odtworzyć przebiegu wydarzeń. Zbiega się to z rezygnacją… prezydenta, którego obowiązki do momentu rozpisania wyborów zgodnie z Konstytucją przejmuje urzędujący marszałek. Daria Seyda.

Po drugiej stronie politycznej barykady mamy Patryka Hauera. Młody, popularny i bardzo ambitny prawicowy polityk od dłuższego czasu próbuje powołać sejmową komisję śledczą do zbadania śmierci polskiego obywatela na Słowacji. Śledztwo zostało bardzo szybko umorzone, a wszelkie ślady wyparowały. Po rezygnacji prezydenta Hauer widzi dla siebie wielką szansę, a wraz z ogłoszeniem kandydatury otrzymuje informacje, które mogą zatrząść całym krajem…

Brutalna polityka

Wydawca umieścił na okładce hasło Polskie House of Cards. Chwyt marketingowy być może naciągany, jeśli oglądaliście serial z Kevinem Spacey, ale jak najbardziej trafny, jeśli znacie książkowy oryginał. Wotum nieufności to oczywiście political fiction, ale doskonale przedstawia polski trójpodział władzy. Kłamstwa, manipulacje, szantaże, czy mniej lub bardziej bezpośrednie groźby to w klasie politycznej chleb powszedni. Remigiusz Mróz bardzo trafnie punktuje cały ten system nie oszczędzając nikogo. Nie ma tutaj nieskazitelnych bohaterów. Autor obija po równo zarówno lewicę, jak i prawicę punktując ich obłudę i cwaniactwo. Osoby obserwujące polską scenę polityczną znajdą mnóstwo elementów stycznych. Jest publiczne pranie brudów, są swobodne rozmowy poza kamerami, są debaty ze szczegółowo opracowanymi przez sztaby wyborcze planami i pełne oskarżeń konferencje prasowe. Wszystko doskonale spina pozornie niezwiązana z wyborami tajemnica. Pod tym względem nie ma się do czego przyczepić.

Trochę tradycyjnego marudzenia

Wotum nieufności to gruba, licząca ponad 600 stron książka, w której znalazło się sporo niepotrzebnych dłużyzn. Męczyły mnie próby budowania napięcia poprzez odwlekanie w czasie kolejnych rewelacji. Wiemy, że przed momentem stało się coś ważnego, ale zanim bohaterowie przejdą do sedna, muszą dwie kolejne strony owijać w bawełnę. W pewnym momencie staje się to bardzo uciążliwe i sprawia, że słowne utarczki, przekomarzanki i wtrącenia z przemyśleń danych postaci chce się po prostu pominąć. Za dużo tego. Czasem lepiej mówić wprost. Efekt równie dobry i nie nuży czytelnika.

Wotum nieufności – podsumowanie

Pierwszy tom serii W kręgach władzy to bardzo dobra książka. Wotum nieufności podejmuje temat polskiej polityki, którego unikają inni polscy autorzy i broni się pod względem fabularnym. Historia jest emocjonująca, a osadzenie w rolach głównych bezwzględnych polityków to naprawdę strzał w dziesiątkę. Choć nie obyło się bez dłużyzn to i tak bardzo mi się podobało. Od razu siadam do drugiego tomu.

  • FABUŁA - /10
    0/10
  • RYSUNKI - /10
    0/10
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - /10
    0/10

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.