Piąty epizod z powodu niedzielnego Super Bowl wylądował na HBO Max już w sobotę nad ranem. Jeśli, więc przegapiliście tę informację to możecie już odpalać! Tymczasem moja recenzja i porównanie z grą The Last of Us Odcinek 5: Wytrwać i przeżyć. Tekst przeczytajcie po obejrzeniu odcinka, bo zamieściłem w nim fabularne spoilery!

The Last of Us Odcinek 5: Wytrwać i przeżyć

THE LAST OF US – recenzje odcinków

1. The Last of Us Odcinek 1
2. The Last of Us Odcinek 2
3. The Last of Us Odcinek 3
4. The Last of Us Odcinek 4
5. The Last of Us Odcinek 5
6. The Last of Us Odcinek 6
7. The Last of Us Odcinek 7
8. The Last of Us Odcinek 8
9. The Last of Us Odcinek 9

Piąty epizod jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego odcinka. Do tej pory każdy z epizodów był, powiedzmy, oddzielnym rozdziałem podróży Joela i Ellie, więc mamy kolejną zmianę formuły.  W finałowej scenie z zeszłego tygodnia zobaczyliśmy nowych bohaterów – Henry’ego i Sama. The Last of Us Odcinek 5 rozpoczynamy od kilkuminutowego wprowadzenia dla tych postaci. W stosunku do gry jest to nowość, bowiem ich przeszłość poznawaliśmy jedynie z opowieści Henry’ego. Z serialowej retrospekcji dowiadujemy się, że posterunek FEDRA upadł zaledwie dziesięć dni przed przybyciem Joela i Ellie i od tego czasu Kathleen poluje na braci.

Henry chcąc otrzymywać lekarstwa dla młodszego brata był kolaborantem FEDRA i w pewnym momencie wystawił żołnierzom poprzedniego przywódcę Łowców – brata Kathleen. Wyjaśnia to czemu Łowcy słuchają Kathleen i również polują na tę dwójkę. Jaka w tym rola Joela i Ellie? Henry obserwował ich od przybycia do Kansas City i postanowił zawrzeć układ. On wskaże naszym bohaterom drogę ucieczki z miasta, a Joel utoruje drogę pośród uzbrojonych po zęby Łowców.

Wytrwać i przeżyć

The Last of Us Odcinek 5 nastawiony jest na akcję. Rozdział w Pittsburgu skupiał się przede wszystkim na podchodach i strzelaninach tą samą drogą idzie również ten epizod. Względem gry całość została mocno urealniona, gdyż Joel nie mierzy się z kilkudziesięcioma  wybiegającymi zza zakrętu przeciwnikami tylko skupia się na znalezieniu bezpiecznej drogi. Mimo to fani rozwałki otrzymają wielką, naprawdę wielką scenę, której nie powstydziłyby się wysokobudżetowe filmy kinowe. Jest naprawdę widowiskowo, a finał odcinka poruszy nawet największego twardziela (o ile nie zna gry). Tak mamy TĘ scenę! Muszę wspomnieć, że tak jak każdy z poprzednich epizodów, odcinek kończy się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie kończyliśmy rozdział w grze.

Serial a gra

Czas na tradycyjne już porównanie odcinkach z wydarzeniami z gry. Znajdą się tutaj nie tylko easter eggi, ale też podobieństwa i różnice między serialem a grą.

 • Wspominałem o tym poprzednio. Wydarzenia z tego odcinka rozgrywają się w Kansas City. W grze Joel i Ellie trafili na Łowców i Henry’ego z Samem w Pittsburgu.
  podróż joela i ellie
 • Tunele, którymi poruszają się bohaterowie występują też w grze. Ba, rysunki na ścianach są dokładnie takie! Poniżej zdjęcie z gry.
  Danny i Ish
 • Ellie i Sam rozmawiają o komiksach Savage Starlight. Komiks był jedną ze znajdziek w pierwszej części gry. Musieliśmy znaleźć 13 numerów, aby otrzymać trofeum.
  Savage Starlight
 • Podczas rozmowy całej czwórki, Henry po raz pierwszy w serialu nazywa ślepego zarażonego Klikaczem
 • Ellie i Sam w tunelach grają w piłkę nożną przy namalowanej na ścianie bramce. Takiej samej jak w grze.
 • Finałowa potyczka  ze snajperem to praktycznie 1:1 gra. Jako Joel musieliśmy obejść zabudowania, by dostać się do stanowiska snajpera, a następnie osłaniać przyjaciół zdobytą bronią. Całość rozgrywa się bardzo podobnie choć oczywiście Joel nie musi rozprawiać się z kilkudziesięcioma Łowcami po drodze.
 • W scenie ulicznej walki The Last of Us Odcinek 5 pojawia się Purchlak! W grze trafiamy na niego 3-4 krotnie i zawsze są to niesamowicie trudne potyczki. Purchlak to wielki zarażony, obdarzony nadzwyczajną siłą i odpornością na obrażenia. W serialu to bardzo podobny twardziel!
 • Dodatkowo w scenie walki pojawiają się też piekielnie szybcy biegacze. Tym samym w serialu widzieliśmy już wszystkie formy zarażonych.
  Purchlak i biegacz
 • Los Sama i Henry’ego to właśnie TA scena, o której wspomniałem wyżej. Twórcy zdecydowali się odtworzyć scenę przemiany chłopaka i samobójstwa zrozpaczonego Henry’ego dodając do niej jeszcze większy ładunek emocjonalny.

The Last of Us Odcinek 5: Wytrwać i przeżyć – podsumowanie

Najnowszy epizod, czyli The Last of Us Odcinek 5 kontynuuje wydarzenia z poprzedniego tygodnia. Najlepiej oglądać je jeden po drugim, gdyż przedstawiają spójną i dramatyczną historię mieszkańców Kansas City. To jednak nie koniec niebezpieczeństw, ponieważ historia Joela i Ellie powoli wkracza w decydującą fazę.

Serial obejrzycie na HBO Max

Poprzedni artykułSZYBCY I WŚCIEKLI 10 Zwiastun #1
Następny artykułSTRAŻNICY GALAKTYKI VOL. 3 Zwiastun #2
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.