Precedens

Długo mi to zajęło, ale udało się – jestem na czasie z flagową serią Remigiusza Mroza. Co prawda minęło kilka dni od premiery, ale to nie lata ani miesiące. Od tej pory nie będzie już zaległości. A tymczasem recenzja książki Precedens.

Młoda, piękna i zabójcza

Do Chyłki zgłasza się piękna polska aktorka, stała bywalczyni kolorowych czasopism – Alina Karaś. Dziewczyna na swoim facebooku transmituje na żywo brutalne morderstwo producenta filmowego, a następnie prosi Chyłkę o obronę. Karaś twierdzi, że dzięki prawnym kruczkom nie zostanie skazana i wszystko ujdzie jej na sucho… Tymczasem ktoś kradnie tablice rejestracyjne iks piątki, służby plombują mieszkanie Chyłki, a kancelaria Żelazny & McVay gości Państwową Inspekcję Pracy. Wygląda na to, że ktoś bardzo wpływowy jest bardzo niezadowolony z obrony Karaś i skorzysta ze wszystkich dostępnych środków, aby zniszczyć prawników.

Precedens

Seria Chyłka

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja
4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt
14. Egzekucja
15. Skazanie
16. Werdykt
17. Zarzut

Remigiusz Mróz zainspirowany pewnym filmem chciał sprawdzić, czy w polskim prawie istnieje sposób na uniknięcie odpowiedzialności, mimo że dana osoba bez wątpienia jest sprawcą zarzucanych jej czynów. Jaki plan ma Alina Karaś i czy udało się go zrealizować dowiecie się z lektury. Ja natomiast skupię się na tym, jak całość oddziałuje na czytelnika. Fabuła jest świetnie skonstruowana i nie pozwala się oderwać. Oczywiście bardzo duża w tym zasługa nietuzinkowej sprawy, z jaką mierzą się Chyłka i Zordon. Niemniej to co dzieje się poza salą sądową jest równie angażujące i intrygujące. Remigiusz Mróz do samego końca nie odkrywa wszystkich kart zostawiając nam domysły i przewidywania. I za to należy się duży plus!

W poprzednim tomie Mróz nieco „oczyścił” serię z wątków, które nawarstwiały się wraz z kolejnymi tomami. Tym razem idzie o krok dalej. I to przez duże K. Czeka was kolejna wielka zmiana zarówno w życiu bohaterów jak i w przyszłości kancelarii Żelazny & McVay. Ponadto autor zdejmuje z pierwszego planu miłosne perypetie Chyłki i Zordona czy rodzinne niesnaski na rzecz sprawy i związanych z nią wydarzeń. Oczywiście od wątków osobistych nie można uciec, ale tym razem są one odpowiednio wyważone, a my możemy skupić się na poczynaniach prawniczego duetu.

Duży krok w dobrą stronę

Recenzując poprzednią książkę napisałem, że jest ona lekkim powiewem świeżości w serii. Stwierdzenie to powinienem przytrzymać do tego tekstu, bowiem Precedens wypada jeszcze lepiej niż poprzedniczka. Sprawy Aliny Karaś nie powstydziłby się John Grisham, a to bardzo duży komplement. Może nie jestem targetem serii, może nie odliczam dni do kolejnej zapowiedzi, ale chętnie przeczytam trzynastą książkę z Chyłką, a ta na pewno się pojawi.

Precedens

Book Title: PRECEDENS

Book Description: Do Joanny Chyłki z nietypową sprawą zgłasza się jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Twierdzi, że za moment popełni przestępstwo, i chce, by to właśnie prawniczka z Żelaznego & McVaya ją broniła. Zanim Chyłka ma okazję zastanowić się, jak zapobiec tragedii, jest już za późno. Kobieta brutalnie morduje swoją ofiarę, a wszystko to transmituje w mediach społecznościowych. Śledczy dysponują niepodważalnymi dowodami w postaci nagrania oraz śladów DNA – i nie mają wątpliwości co do winy aktorki. Ta jednak nie przyznaje się do zarzucanego czynu, zapewniając Chyłkę i Kordiana, że w istocie popełniła przestępstwo doskonałe. I że nie zostanie za nie skazana.

Book Author: Remigiusz Mróz

Publisher - Orgnization: Czwarta Strona

Publisher Logo: Wydawnictwo Czwarta Strona

Date published: 16 September 2020

Number Of Pages: 508

Podsumowanie

Recenzując poprzednią książkę napisałem, że jest ona lekkim powiewem świeżości w serii. Stwierdzenie to powinienem przytrzymać do tego tekstu, bowiem Precedens wypada jeszcze lepiej niż poprzedniczka. Sprawy Aliny Karaś nie powstydziłby się John Grisham, a to bardzo duży komplement. Może nie jestem targetem serii, może nie odliczam dni do kolejnej zapowiedzi, ale chętnie przeczytam trzynastą książkę z Chyłką, a ta na pewno się pojawi.

Overall
8.3/10
8.3/10
Poprzedni artykułTydzień w świecie filmów i seriali #23
Następny artykułTHE WALKING DEAD 10×16 | Spoilerowa recenzja odcinka specjalnego
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.