Umorzenie

Powoli zbliżamy się do końca, a dokładniej do jedenastej, aktualnie ostatniej wydanej, książki z Joanną Chyłką. Zanim jednak dojdziemy do tego momentu na stronie muszą znaleźć się jeszcze dwa teksty. Oto pierwszy z nich. Recenzja książki Umorzenie.

Masakra jak w Dexterze

Chyłka zmaga się ze śmiertelną chorobą, która co raz mocniej wpływa na jej codzienne życie. Zamyka się przed bliskimi, odsuwa od przyjaciół i idzie na wojnę z partnerami kancelarii Żelazny & McVay. Jakby tego było mało, decyduje się wziąć z góry przegraną sprawę człowieka, który bestialsko zamordował swoją rodzinę. Adrian Skalski nie tylko zabił, ale też potwornie okaleczył zwłoki żony oraz dzieci, a następnie przyznał się do winy, by ponieść konsekwencje. Winę oskarżonego potwierdzają również zebrane dowody. Dlaczego zabił i dlaczego twierdzi, że alibi od przyjaciela zostało sfabrykowane?

Pewnego dnia otrzymałem przesyłkę, w której znalazłem przycisk do papieru w postaci fioletowej, a’la ametystowej czaszki. Dopiero jakiś czas później wydawnictwo dosłało egzemplarz recenzencki. I w ten sposób poznałem twórczość Remigiusza Mroza.

RMU daje o sobie znać

Seria z Chyłką należy do tzw. RMU (Uniwersum Remigiusza Mroza), co oznacza, że wydarzenia z różnych książek i serii rozgrywają się w tym samym świecie. W książce Kontratyp pojawiło się nazwisko komisarza Forsta, natomiast tym razem mamy niejako kontynuację książki dotychczas uznawanej za standalone. Mowa o Hashtag, pierwszej książki autora jaka wpadła w moje ręce dzięki fajnej akcji promocyjnej. Tesa, główna bohaterka tej historii w Umorzeniu odkrywa kluczową rolę, a jej losy stanowią bardzo ważną część sprawy Skalskiego.

Recenzja książki HASHTAG

A jeśli nie znamy Hashtaga?

Seria Chyłka

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja
4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt
14. Egzekucja
15. Skazanie
16. Werdykt
17. Zarzut

Kontynuacja wydarzeń danej książki w innej serii to ryzykowna decyzja. Można, więc założyć, że dziewiąta odsłona Chyłki skierowana jest głównie do fanów twórczości Mroza. Obecność Tesy i jej historii wywołała u mnie bardzo pozytywne emocje, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy, nawet stały czytelnik Chyłki, po Hashtag sięgnie. Mróz zrobił wiele, aby odpowiednio przygotować niezaznajomionych, a jednocześnie zbytnio nie spoilować książki, mimo że punktem wyjścia jest tutaj jej konkluzja. Historia Tesy odkrywa kluczową rolę w procesie Skalskiego, więc gorąco zachęcam do jej przeczytania. I to koniecznie przed lekturą Umorzenia. Warto chociażby dla samej postaci Tesy, postaci nietuzinkowej, piekielnie inteligentnej, która bardzo szybko łapie wspólny język z Chyłką. Bardzo szybko ją polubicie.

Co z tą Chyłką?

Umorzenie na nowo odtwarza dramę między Chyłką i Zordonem, ale robi to na dużo większą skalę. Dwójka przeżywa tutaj swoje najgorsze chwile, a wiele niezrozumiałych decyzji Chyłki potrafi mocno wkurzyć. Cierpi na tym fabuła, ponieważ do samego końca nie wiemy, gdzie prowadzi nas autor. W finale okazuje się, że „prawdziwe” wydarzenia rozgrywały się gdzieś z boku, poza kartami książki, a my dostajemy jedynie zreferowaną ich kolejność. Rozumiem pomysł i sprytne powiązanie ze sobą wielu wątków, również tych z poprzednich książek, ale to co działa jako kolejny rozdział Chyłki i Zordona nie do końca zdaje egzamin jako oddzielna książka.

Dla fanów

Zgadza się, Umorzenie to książka przeznaczona głównie dla fanów serii i Remigiusza Mroza. To z jednej strony podsumowanie dziewięciu odsłon Chyłki, a z drugiej kontynuacja wydarzeń z książki Hashtag. Umorzenie działa jak emocjonujący finał sezonu jakiegoś serialu będący jednocześnie crossoverem z filmem kinowym. Bardzo mi się podobało i szczerze polecam, ale dopiero wtedy, gdy czytaliście poprzednie książki.

Umorzenie

Book Title: UMORZENIE

Book Description: Idealna rodzina. Szczęśliwe małżeństwo, kochająca żona i oddany mąż, dla którego dwójka dzieci jest całym światem. Wydawało się, że nic nie zakłóci idylli, którą cieszyli się Skalscy. Do czasu. Pewnej nocy sąsiedzi słyszą krzyki dochodzące z domu, a kiedy policjanci zjawiają się na miejscu, odnajdują bestialsko zamordowanych matkę z dziećmi. Jedyny trop wiedzie do głowy rodziny, mimo że mężczyzna nigdy nie podniósł ręki na bliskich. Dlaczego zabił? Co takiego sprawiło, że z idealnego męża zmienił się w potwora? Joanna Chyłka ma świadomość, że ze względu na stan zdrowia, każda sprawa może okazać się tą ostatnią. Decyduje się bronić oskarżonego, mimo że ten od razu przyznaje się do popełnienia okrutnej zbrodni. Sprawa wydaje się z góry przegrana, gdyby nie jeden, istotny fakt – sprawca ma żelazne alibi, które przeczy jego winie. Sam jednak twierdzi, że zostało ono sfabrykowane.

Book Author: Remigiusz Mróz

Publisher - Orgnization: Czwarta Strona

Publisher Logo: Wydawnictwo Czwarta Strona

Date published: 11 March 2019

Number Of Pages: 448

Podsumowanie

Zgadza się, Umorzenie to książka przeznaczona głównie dla fanów serii i Remigiusza Mroza. To z jednej strony podsumowanie dziewięciu odsłon Chyłki, a z drugiej kontynuacja wydarzeń z książki Hashtag. Umorzenie działa jak emocjonujący finał sezonu jakiegoś serialu będący jednocześnie crossoverem z filmem kinowym. Bardzo mi się podobało i szczerze polecam, ale dopiero wtedy, gdy czytaliście poprzednie książki.

Overall
7.3/10
7.3/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.