Werdykt

Szesnasta już odsłona najpopularniejszej polskiej serii książek. Co tym razem Remigiusz Mróz zgotował Chyłce i Zordonowi? Recenzja książki Werdykt.

Werdykt

Seria Chyłka

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja
4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt
14. Egzekucja
15. Skazanie
16. Werdykt

W Warszawie zostaje znalezione ciało porzuconego na placu zabaw niemowlaka. Matka twierdzi, że nie pamięta co się wydarzyło i nie dopuszcza do wiadomości, że nie żyje jej dziecko. Chyłka i Zordon postanawiają bronić kobiety, ale plany krzyżuje im Mariusz Klejn, partner zarządzający kancelarią Żelazny & McVay. Obrona matki przypada Kordianowi, a Chyłka reprezentuje… jej byłego partnera. Partnerem tym okazuje się znany polski aktor, któremu zarzuca się nie tylko śmierć dziecka, ale też gwałt na byłej partnerce. Kordian i Joanna stają po przeciwnych stronach barykady w procesie, który wpłynie nie tylko na nich, ale również na całą kancelarię.

Słowo przeciw słowu

Początkowo chciałem w miejsce powyższego akapitu wklepać oficjalny opis książki. Jest on jednak zbyt szczątkowy, żeby zbudować na nim recenzje. Uznałem, że mogę zdradzić, że Werdykt przedstawia nam proces, w którym cały materiał dowodowy sprowadza zeznań obu stron. Zamiast prokuratury, biegłych czy policjantów, z którymi Chyłka dotychczas się rozprawiała dwójkę ludzi rzucających sobie oskarżenia i wskazanych przez nich świadków. Fakt, że po drugiej stronie siedzi Kordian sprawia, że pojedynek jest niezwykle zacięty i trudno przewidzieć jaki finał miała będzie ta rozprawa.

Chyłka i Zordon

Swego czasu chłonąłem wszystkie odsłony Chyłki, ale przyszedł moment, w którym relacja Joanny i Kordiana zaczęła mnie po prostu męczyć. Zdaję sobie sprawę, że seria cieszy się niespotykanym w naszym kraju fandomem, więc nie mogę narzekać, że nie jestem targetem. Niemniej muszę wspomnieć, że tematem przewodnim w dialogach Werdyktu jest dziecko, o które starają się Chyłka i Zordon. I zapewne, podobnie jak w przypadku ślubu, trochę to jeszcze potrwa. Cóż, taka cena kontynuacji.

Na zdecydowany plus muszę zapisać padające w książce teksty. Nawiązania do pandemicznych obostrzeń (przede wszystkim zamykania lasów) szczerze bawią. Sam proces inspirowany elektryzującą całą Polskę sprawą Madzi z Sosnowca, a także tegorocznym procesem Amber Heard i Johnny’ego Deppa. Mróz często w ironiczny sposób wspomina o tych wydarzeniach, co dodaje całości swego rodzaju realizmu. Do tego Mróz świetnie wkomponował całość w dzisiejsze wydarzenia – od irytujących reklam Shopee po napomknięcie o Rodzie Smoka, emitowanym właśnie prequelu Gry o Tron.

Operacja usunięcia Klejnotów

Równie męczącym aspektem serii jest obecność arcywrogów Chyłki i Zordona. Langera mam już serdecznie dość, a niedawno dołączyła do niego tajemnicza grupa trzymająca władzę. Na szczęście tym razem Remigiusz nam tego oszczędził. Rola złola przypadła Mariuszowi Klejnowi, partnerowi zarządzającemu kancelarią. I to bardzo dobry wybór! W miejsce gangsterki mamy niezbyt sympatycznego karierowicza próbującego zaprowadzić w kancelarii nowe porządki i pozbyć się niewygodnej prawniczki. Wypada to bardzo spoko.

Werdykt – podsumowanie

Narzekam i narzekam, ale…Werdykt mi się podobał. Prywatne rozterki Chyłki i Zordona trochę przeskakiwałem i skupiłem się na samym procesie. A ten spełnia wszystkie oczekiwania, nieustannie zaskakuje i prowadzi do niezłego finału. Choćby dlatego warto. Ponadto siedemnasty tom będzie oficjalnym crossoverem Chyłki i Forsta!

  • FABUŁA - %
    0%
  • RYSUNKI - %
    0%
  • PRZYSTĘPNOŚĆ - %
    0%

Warning: Illegal string offset 'Book' in /home/geeklife/domains/geeklife.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-review-pro/includes/functions.php on line 2358
Poprzedni artykułZwiastun SUPER MARIO BROS. FILM
Następny artykułLISTA ŚMIERCI | James Reece #1 | Jack Carr | Recenzja książki
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.