mróz

Drugi tom szalenie popularnej serii Remigiusza Mroza. Przeczytanie wszystkich i dotarcie do aktualnych wydarzeń trochę mi jeszcze zajmie, niemniej zgodnie z zapowiedzią zrecenzuję wszystkie pozycje z Chyłką. Recenzja książki Zaginięcie.

Seria z Joanną Chyłką:

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja

4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt

Z domku letniskowego bogatej rodziny Szlezyngierów znika trzyletnia Nikola. Drzwi i okna były zamknięte, alarm uzbrojony, a śledczy nie znaleźli żadnych śladów mogących świadczyć o włamaniu. Podejrzenie pada na rodziców, którzy następnie zostają oskarżeni o zabójstwo i będą sądzeni w procesie poszlakowym, ponieważ nigdy nie znaleziono ciała dziewczynki. Angelika Szlezyngier od razu dzwoni do Chyłki, którą zna z czasów liceum. Chyłka i Kordian wybierają się do Sajenka w okolicach Augustowa, by dowiedzieć się czegoś więcej i skontrować zarzuty wystosowane przez prokuratora.

Zniknięcie dziewczynki w tak małej miejscowości budzi wielką sensację, a smaczku dodaje fakt, że do białoruskiej granicy jest stąd bardzo blisko. Prawnicy chcąc udowodnić przed sądem, że dziewczynka nie została zamordowana, a uprowadzona badają wiele tropów. Jest mieszkający w Sajenku facet, karany za przemoc domową, jest pewien Białorusin zaopatrujący mieszkańców w papierosy bez akcyzy i zajmujący się ogrodem Szlezyngierów, są też przygraniczni przemytnicy papierosów. Jest w czym wybierać.

Zaginięcie zachwyca od samego początku. Podobnie jak w przypadku Kasacji nic nie jest takie, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Śledztwo przynosi co raz to nowe rewelacje, kompletnie zmieniając obraz sytuacji. Naprawdę trudno przewidzieć, co wydarzy się za chwilę i jak wygląda prawda o zaginięciu Nikoli. Ponadto pozytywnie zaskakują bohaterowie drugiego i trzeciego planu. Nawet pod płaszczykiem typowego draba Wito, znajduje się inteligentny facet, który kilkukrotnie zaskoczy swoimi działaniami. Do tego fantastyczny finał, zupełnie niespodziewany i wywracający wszystko do góry nogami.

Rozprawy, bardzo ważny element książek o prawnikach, wypada znacznie lepiej niż w Kasacji. Polski system prawny nie pozawala na szarże rodem z amerykańskich książek i seriali, ale Mróz robi co może, by dać swoim bohaterom pole do popisu. Chyłka koncertowo rozprawia się ze świadkami, ogrywa biegłych, czyli robi wszystko to, co bawi u Grishama. Na szczęście Mróz oszczędza nam typowo sądowych procedur, odczytywania akt i tym podobnych nudnych elementów. Zostaje sama esencja rozprawy sądowej, której wynik zawsze jest niewiadomą. Autentycznie nie mamy pojęcia, jak zakończy się postępowanie i za to gromny plus.

Zaginięcie, drugi tom serii z Joanną Chyłką jest dużo lepszy od pierwszego. Mamy tutaj wielką tajemnicę, przenikliwych prawników i całą masę nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Bardzo dobra książka!

Poprzedni artykułDETEKTYW |Sezon 3 |Recenzja serialu
Następny artykułAVENGERS: KONIEC GRY |Nowy zwiastun!
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię