Kontratyp

I już z górki. Ósma odsłona flagowej serii Remigiusza Mroza za mną. I choć czuje już przesyt Kordianem i Joanną to zdecydowałem, że muszę nadrobić wszystkie zaległości. Recenzja książki Kontratyp.

Kontratyp

Chyłka dopiero co pożegnała swojego mentora i najbliższego przyjaciela, Harry’ego McVaya, zakończyła najtrudniejszą sprawę w swojej karierze i dowiedziała się, że mogła zostać zarażona wirusem HTLV wywołującym białaczkę i chłoniaka, a już czekają ją kolejne problemy. Okazuje się bowiem, że ktoś porywa Darię, siostrzenicę Chyłki i w zamian za bezpieczeństwo dziewczynki żąda od Joanny obrony jedynej ocalałej z polskiej wyprawy na Annapurnę, jednego z najniebezpieczniejszych szczytów na świecie. Ocalała, Klara Kabelis oskarżona jest o zamordowanie dwóch pozostałych członków wyprawy, a przeciwko niej świadczą wszystkie dowody i zeznania świadków. Na domiar złego Klara Kabelis próbowała nielegalnie przekroczyć granicę z Tybetem, co dodatkowo zbulwersowało nieprzychylną opinię publiczną.

Polska po tragicznej śmierci Mackiewicza

Podczas, gdy Testament czerpał z garściami z dzikiej reprywatyzacji warszawskich kamienic, Kontratyp nawiązuje do tragicznej w skutkach wyprawy Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol na Nanga Parbat. Historia Klary Kabelis, czarnej owcy polskiego alpinizmu pokazuje jak łatwo sterować opinią publiczną, jak łatwo sprawić, żeby ludzie nie mający jakiegokolwiek pojęcia o specyfice himalaizmu zajmowali stanowisko i ferowali wyroki.

Jest dobrze… do czasu

Seria Chyłka

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja
4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt
14. Egzekucja
15. Skazanie
16. Werdykt
17. Zarzut

Pierwsza część Kontratypu przywodzi na myśl Zaginięcie, w mojej opinii najlepszą i najbardziej dopracowaną książkę z serii. Oczywiście wszystko z powodu porwania córki Juliana i Magdaleny. Ba, w historii pewien epizod (możemy nazwać go nawet easter eggiem) odgrywa Awit Szlezyngier, ojciec małej Nikoli z drugiej sprawy Chyłki i Kordiana. Jednakże tym razem nie uświadczymy skomplikowanej, wielowątkowej rozprawy sądowej. Ta jest obecna, ale w bardzo okrojonej formie. Zdecydowana większość wydarzeń rozgrywa się poza salą rozpraw, co okazało się mieczem obosiecznym…

Wyścig z czasem, spełnianie niezrozumiałych żądań porywacza i próby znalezienia odpowiedzi na piętrzące się pytania mają w sobie pazur i jak magnes przyciągają do książki. W zasadzie na żadnym kroku nie idzie się domyślić o co w tym wszystkim chodzi, gdyż Mróz z wielką starannością ukrył prawdę. Tym samym zakończenie robi bardzo duże wrażenie i zostawia nas ze szczęką na podłodze. Nawet jeśli jego konstrukcja opiera się na dość ogranym motywie często obecnym w amerykańskich filmach.

Dlaczego w takim razie napisałem, że przeniesienie fabuły poza sąd jest mieczem obosiecznym? Z powodu wątku, który psuje cały wypracowany wcześniej efekt. Nie zdradzając wiele musicie przygotować się na… wyprawę Chyłki na Annapurnę. Tak, nierozstająca się z papierosem, wracająca do nałogu alkoholiczka dla dobra sprawy rusza w na podbój dziesiątego spośród czternastu ośmiotysięczników. Jakby na to nie patrzeć to jest to „lekkie” przegięcie.

Podsumowanie

Kontratyp to bardzo dziwna odsłona cyklu z Joanną Chyłką. Z jednej strony mamy napięcie, mnóstwo tajemnic i świetne zakończenie, a z drugiej musimy przełknąć nadludzkie wyczyny Chyłki w Himalajach. Jasne, Mróz robi wiele, aby zróżnicować poszczególne książki z serii, nie znaczy to jednak, że wszystkie chwyty zdają egzamin. Bywało lepiej. Znacznie lepiej.

Kontratyp

Book Title: KONTRATYP

Book Description: W drodze na Annapurnę, jeden z najgroźniejszych szczytów na świecie, ginie troje polskich wspinaczy. Ekipy ratunkowe odnajdują jedynie przysypane śniegiem, poskręcane liny, ale nie trafiają na żaden inny ślad po grupie. Kilka tygodni później jedyna członkini wyprawy pojawia się na granicy nepalsko-tybetańskiej, po czym zostaje zatrzymana. Polscy śledczy przewożą ją do kraju, gdzie ma odpowiadać za zabójstwo – okazuje się bowiem, że aby przeżyć w górach, doprowadziła do śmierci swoich towarzyszy. Co wydarzyło się w drodze na Annapurnę? I skąd śledczy mają dowody obciążające wspinaczkę? Oprócz znalezienia odpowiedzi na te pytania, Joanna Chyłka musi zmierzyć się z własnymi problemami i groźbami od człowieka twierdzącego, że to on niegdyś zaatakował ją kwasem…

Book Author: Remigiusz Mróz

Publisher - Orgnization: Czwarta Strona

Publisher Logo: Wydawnictwo Czwarta Strona

Date published: 17 September 2018

Number Of Pages: 531

Podsumowanie

Kontratyp to bardzo dziwna odsłona cyklu z Joanną Chyłką. Z jednej strony mamy napięcie, mnóstwo tajemnic i świetne zakończenie, a z drugiej musimy przełknąć nadludzkie wyczyny Chyłki w Himalajach. Jasne, Mróz robi wiele, aby zróżnicować poszczególne książki z serii, nie znaczy to jednak, że wszystkie chwyty zdają egzamin. Bywało lepiej. Znacznie lepiej.

Overall
4/10
4/10
Poprzedni artykułTydzień w świecie filmów i seriali #14
Następny artykułSUPERMAN TOM 2: RÓD EL | Saga Jedności #2 | Brian Michael Bendis
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.