Inwigilacja

Niesamowite! Zdążyłem przeczytać dwie odsłony Chyłki zanim Remigiusz Mróz zdołał wydać kolejną część. Z reguły na jedną przeczytaną wypadały dwie nowe premiery. Recenzja książki Inwigilacja.

Terrorysta w Warszawie?

Seria Chyłka

 

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja
4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt

Do Chyłki zgłaszają się rodzice zaginionego przed laty chłopaka. Kilkanaście lat wcześniej podczas wakacji w egipskiej Hurghadzie ich syn prawdopodobnie został porwany przez nieznanych sprawców. Sprawa pozostała niewyjaśniona. Aż do teraz, bowiem chłopak ot tak pojawia się w Warszawie. A raczej w podwarszawskim areszcie, ponieważ został oskarżony o przygotowywanie ataku terrorystycznego, a w jego mieszkaniu znaleziono obciążające dowody. Wszystko wskazuje na to, że Fahad Al-Jassam, bo takim nazwiskiem się posługuje, przeszedł na islam i dołączył do radykalnej grupy powiązanej z organizacją ataków na całym świecie. Chyłka podejmuje wyzwanie i decyduje się na jego obronę.

Nowa Chyłka

Polecam recenzję
LOT 202

Na ostatniej stronie czwartej książki dowiedzieliśmy się, że Chyłka jest w ciąży. Od tych rewelacji minęło kilka tygodni, więc Joanna przywykła już do swojego stanu. Chociaż ciąża nie jest jej na rękę (delikatnie mówiąc) to jednak działa jak najlepszy odwyk. Chyłka odstawiła papierosy i mocno nadużywany przez nią alkohol. Ponadto jest to dość zabawny wątek humorystyczny dzięki dziesiątkom zgryźliwych uwag na temat jej stanu oraz masy epitetów na same dziecko.

Inwigilacja

Główny wątek Inwigilacji to rzecz jasna sprawa Fahada. Chyłka decydując się na obronę podejrzanego o terroryzm podpada nie tylko służbom, ale też krzyczącym co raz głośniej nacjonalistom kierującym się zasadą, że każdy muzułmanin to terrorysta. W tym przypadku Mróz po raz kolejny zmienia podejście i zupełnie inaczej przedstawia przebieg procesu. W odróżnieniu do poprzednich książek nie mamy tutaj zbyt wielu fabularnych twistów. Oczywiście finał sprawy po raz kolejny mocno zaskakuje, ale nie tak jak sprawa Langera czy Szlezyngierów.

W Inwigilacji miejsce wielu zagadek i tajemnic zajęło mocne przyjrzenie się polskim realiom. Zarówno opinia publiczna jak i wymiar sprawiedliwości osądzili podejrzanego bez procesu patrząc na jego przywiązanie do obcej nam religii. Oprócz tego książka mocno przybliża nam niebezpieczną i bardzo kontrowersyjną ustawę inwigilacyjną, która pod hasłem dbania o bezpieczeństwo obywateli daje służbom zbyt szerokie uprawnienia.

Inwigilacja jest książką bardzo dobrą, ale niepozbawioną niewielkich wad. Trochę znudziły mi się przydługie dialogi Chyłki i Zordona, które miejscami brzmią jak słowne utarczki Sheldona z Leonardem. Niemniej jest to mocna historia podejmująca ważny temat i zwieńczona odważnym zakończeniem. Polecam!

Poprzedni artykułALL-NEW WOLVERINE TOM 5: SIEROTY X | Tom Taylor
Następny artykułTRZYNAŚCIE POWODÓW | Sezon 4. finałowy | Recenzja
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię