mróz

Stało się, rozpocząłem przygodę z flagową serię Remigiusza Mroza. Skompletowałem wszystkie tomy Chylki i zabrałem się do czytania. Na pierwszy ogień naturalnie tytuł, który rozpoczął całą serię. Recenzja książki Kasacja.

Seria z Joanną Chyłką:

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja

4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt

Głównych bohaterów serii poznajemy z punktu widzenia aplikanta, który dołącza do szanowanej warszawskiej kancelarii Żelazny & McVay. Kordian Oryński, szybko ochrzczony Zordonem, nie mógł uwierzyć w szczęście jakie go spotkało, nawet jeśli przez kolejne lata będzie tylko przyuczał się do zawodu. Jego patronką zostaje znana w branżowym świecie doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, do której każdy zwraca się po prostu „Chyłka”. Duet ma szansę się dobrze poznać i dotrzeć, gdy otrzymuje pierwszą, wielką sprawę…

Sprawa dotyczy Piotra Langera, syna poważanego biznesmena o takim samym imieniu i nazwisku. Młody Langer siedzi w areszcie oskarżony o podwójne morderstwo ze szczególnym okrucieństwie. Oskarżony przez dziesięć dni mieszkał ze zmasakrowanymi zwłokami dwójki ludzi, nie złożył żadnych wyjaśnień, a do tego wydaje się kompletnie niezainteresowany obroną. Kancelarię Żelazny & McVay wynajmuje jego ojciec, który przekazuje Chyłce i Zordonowi jasne wytyczne – Langer ma się przyznać i dostać 15 lat. Tytuł książki zdradza główny wątek, więc mogę spokojnie napisać, że Langer zostaje skazany na dożywocie. Chyłka i Zordon postanawiają, więc powalczyć o kasację wyroku, ale najpierw muszą znaleźć ku temu odpowiedni powód.

Kasacja kojarzy się z prawniczymi książkami Johna Grishama. Tempo jest podobne, bohaterowie równie ciekawi, ale książka Mroza mocno trzyma się wytycznych polskiego prawa. Batalie sądowe, ze względu na obowiązujące przepisy, nie są i nigdy nie będą tak emocjonujące jak te w amerykańskich książkach (Obrona i Zarzut), filmach i serialach. Oczywiście pojawiają się prawnicze spektakularne szarże, równanie z ziemią świadków i wyciąganie asów z rękawa. Jest to jednak ograniczone ze względu na ograniczenia polskiego systemu sądowniczego. W zamian dostajemy rozpracowywanie składu sędziowskiego, szukanie kruczków prawnym i opieranie wniosków na historycznych sprawach. Byłem na kilku nieprawdopodobnie nudnych rozprawach (raz jako świadek śmiertelnego wypadku), ale okazuje się, że polskie procesy mogą być równie emocjonujące jak u naszych amerykańskich kolegów.

Rozprawa w Kasacji to raptem ułamek całej książki. Główne wydarzenia rozgrywają się poza salą sądową. Chyłka i Kordian oprócz przekopywania się przez stosy akt szukają nowych świadków, którzy potwierdzą argumentację i przy okazji narażają się tajemniczym, bardzo wpływowym ludziom. Mamy tutaj dość emocjonujący wątek kryminalny, który stopniowo odkrywa swoje tajemnice i im dalej w las tym bardziej wkręca. Warto wspomnieć o genialnym finale książki, który rozkłada czytelnika na łopatki.

Kasacja nie jest nowością, książka wyszła już kilka lat temu, ale uznałem, że warto zabrać się za całą serię z Chyłką. I nie myliłem się. Książka nie zachwyciła mnie tak jak recenzowane niedawno Nieodnaleziona i Nieodgadniona, ale i tak czytałem ją z zapartym tchem. Myślę, że to początek fantastycznej przygody z Chyłką i Zordonem.

Poprzedni artykułSTRANGER THINGS 3 |Pełny zwiastun!
Następny artykułMS. MARVEL TOM 5: SUPERSŁAWNA |G. Willow Wilson |Recenzja komiksu
Człowiek odpowiedzialny za wszytko, co tutaj widzicie :) Mąż, gracz, ojciec - w dowolnej kolejności. Fan Marvela i DC, uwielbia Netflixa i HBO, lami w bijatyki i multiplayerowe strzelanki, a o 2. w nocy lubi poczytać książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię