mróz

Stało się, rozpocząłem przygodę z flagową serię Remigiusza Mroza. Skompletowałem wszystkie tomy Chylki i zabrałem się do czytania. Na pierwszy ogień naturalnie tytuł, który rozpoczął całą serię. Recenzja książki Kasacja.

Seria z Joanną Chyłką:

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja

4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt
14. Egzekucja
15. Skazanie
16. Werdykt
17. Zarzut

Głównych bohaterów serii poznajemy z punktu widzenia aplikanta, który dołącza do szanowanej warszawskiej kancelarii Żelazny & McVay. Kordian Oryński, szybko ochrzczony Zordonem, nie mógł uwierzyć w szczęście jakie go spotkało, nawet jeśli przez kolejne lata będzie tylko przyuczał się do zawodu. Jego patronką zostaje znana w branżowym świecie doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, do której każdy zwraca się po prostu „Chyłka”. Duet ma szansę się dobrze poznać i dotrzeć, gdy otrzymuje pierwszą, wielką sprawę…

Sprawa dotyczy Piotra Langera, syna poważanego biznesmena o takim samym imieniu i nazwisku. Młody Langer siedzi w areszcie oskarżony o podwójne morderstwo ze szczególnym okrucieństwie. Oskarżony przez dziesięć dni mieszkał ze zmasakrowanymi zwłokami dwójki ludzi, nie złożył żadnych wyjaśnień, a do tego wydaje się kompletnie niezainteresowany obroną. Kancelarię Żelazny & McVay wynajmuje jego ojciec, który przekazuje Chyłce i Zordonowi jasne wytyczne – Langer ma się przyznać i dostać 15 lat. Tytuł książki zdradza główny wątek, więc mogę spokojnie napisać, że Langer zostaje skazany na dożywocie. Chyłka i Zordon postanawiają, więc powalczyć o kasację wyroku, ale najpierw muszą znaleźć ku temu odpowiedni powód.

Kasacja kojarzy się z prawniczymi książkami Johna Grishama. Tempo jest podobne, bohaterowie równie ciekawi, ale książka Mroza mocno trzyma się wytycznych polskiego prawa. Batalie sądowe, ze względu na obowiązujące przepisy, nie są i nigdy nie będą tak emocjonujące jak te w amerykańskich książkach (Obrona i Zarzut), filmach i serialach. Oczywiście pojawiają się prawnicze spektakularne szarże, równanie z ziemią świadków i wyciąganie asów z rękawa. Jest to jednak ograniczone ze względu na ograniczenia polskiego systemu sądowniczego. W zamian dostajemy rozpracowywanie składu sędziowskiego, szukanie kruczków prawnym i opieranie wniosków na historycznych sprawach. Byłem na kilku nieprawdopodobnie nudnych rozprawach (raz jako świadek śmiertelnego wypadku), ale okazuje się, że polskie procesy mogą być równie emocjonujące jak u naszych amerykańskich kolegów.

Rozprawa w Kasacji to raptem ułamek całej książki. Główne wydarzenia rozgrywają się poza salą sądową. Chyłka i Kordian oprócz przekopywania się przez stosy akt szukają nowych świadków, którzy potwierdzą argumentację i przy okazji narażają się tajemniczym, bardzo wpływowym ludziom. Mamy tutaj dość emocjonujący wątek kryminalny, który stopniowo odkrywa swoje tajemnice i im dalej w las tym bardziej wkręca. Warto wspomnieć o genialnym finale książki, który rozkłada czytelnika na łopatki.

Kasacja nie jest nowością, książka wyszła już kilka lat temu, ale uznałem, że warto zabrać się za całą serię z Chyłką. I nie myliłem się. Książka nie zachwyciła mnie tak jak recenzowane niedawno Nieodnaleziona i Nieodgadniona, ale i tak czytałem ją z zapartym tchem. Myślę, że to początek fantastycznej przygody z Chyłką i Zordonem.

mróz

Book Title: KASACJA

Book Description: Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar. Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału? Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.

Book Author: Remigiusz Mróz

Publisher - Orgnization: Czwarta Strona

Publisher Logo: Wydawnictwo Czwarta Strona

Date published: 16 February 2015

Number Of Pages: 496

Podsumowanie

Kasacja nie jest nowością, książka wyszła już kilka lat temu, ale uznałem, że warto zabrać się za całą serię z Chyłką. I nie myliłem się. Książka nie zachwyciła mnie tak jak recenzowane niedawno Nieodnaleziona i Nieodgadniona, ale i tak czytałem ją z zapartym tchem. Myślę, że to początek fantastycznej przygody z Chyłką i Zordonem.

Overall
7.9/10
7.9/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.