Afekt

Dwunasta książka serii z Joanną Chyłką była pozycją przełomową dla całej serii i mocno wstrząsnęła światem Chyłki i Zordona. Byłem szalenie ciekaw, co stanie na drodze tej dwójki w przyszłości. I mam odpowiedź! Recenzja książki Afekt.

Afekt

Joanna Chyłka oraz Kordian Oryński po upadku kancelarii Żelazny & McVay znaleźli pracę w kancelarii KMK (Kosmowski, Messer, Krat). Dobrze płatna praca jest jednak tylko zasłoną dymną, gdyż oboje są na celowniku tzw. Konsorcjum, tajemniczej grupy najbardziej wpływowych w naszym kraju osób, do której należy również jeden z imiennych partnerów kancelarii KMK. Konsorcjum ma wobec Chyłki i Zordona bliżej niesprecyzowane plany, ale do tego momentu prawnikom przydzielane są jedynie niewiele znaczące i mało medialne sprawy. Sytuacja zmienia się, gdy klientem kancelarii zostaje Mirosław Halski, brat lidera sondaży kampanii prezydenckiej…

W obronie pedofila

Klientem Chyłki i Zordna w książce Afekt jest Mirosław Halski, który prowadzi kampanię brata zostaje oskarżony o gwałt nieletniej. Sprawa się co prawda przedawniła, ale szybko pojawiają się kolejne ofiary gotowe przeciwko niemu zeznawać. Halski zapewnia o swojej niewinności, natomiast zarówno dowody, jak i logika przemawiają przeciwko niemu. Bez względu na to czy oskarżenia są prawdziwe, czy może jest to spisek politycznych konkurentów Chyłka nie ma zamiaru bronić choćby domniemanego pedofila. Jednakże odmowa oznaczałaby stratę pracy i gigantyczne kłopoty finansowe, w które swoimi machlojkami wprowadzili ją Żelazny i William McVay. Czy Chyłka złamie własne zasady?

Jak na rollercoasterze

Seria Chyłka

1. Kasacja
2. Zaginięcie
3. Rewizja
4. Immunitet
5. Inwigilacja
6. Oskarżenie
7. Testament
8. Kontratyp
9. Umorzenie
10. Wyrok
11. Ekstradycja
12. Precedens
13. Afekt
14. Egzekucja
15. Skazanie
16. Werdykt
17. Zarzut

Swego czasu przeczytałem siedem czy nawet osiem odsłon Chyłki pod rząd. Nic dziwnego, że byłem zmęczony zarówno osobistymi problemami prawników, jak i przydługimi tyradami Chyłki na każde zadane pytanie. Przerwa podziałała dobrze i kolejne tomy czytało się już znacznie lepiej. Mimo to do Afektu podchodziłem z dużym dystansem nie oczekując fajerwerków. I muszę przyznać, że się myliłem, bowiem książka jest prawdziwym rollercasterem szafującym klimatem i gatunkami.

Przede wszystkim fantastycznie poprowadzona została sprawa Halskiego! Dotychczasowe sprawy Chyłki zaczynały się od przytłaczających dowodów, a dopiero z biegiem czasu na jaw wychodziły nowe zdarzenia i powiązania, które zmieniały obraz całości. Afekt robi to dokładnie odwrotnie. Sprawa Halskiego, jakkolwiek odrażająca, wydaje się dość prosta dla zaprawionej w bojach Chyłki. Jednakże im dalej w las tym gorzej wypada zarówno klient, jak i cała sprawa. Pełno zwrotów akcji i emocji!

Tym bardziej szkoda, że ostatnie 25% książki trochę odlatuje. Halski spada na któryś tam plan, a do głosu ze zdwojoną siłą dochodzą prywatne problemy Chyłki i Zordona. I jeśli sprawa dyscyplinarna Chyłki jest świetnie wpisana w fabułę to egzotyczne wojaże Zordona już nie. Pisałem jakiś czas temu, że seria kierowana jest przede wszystkim do fanów i widać to na każdym kroku. Nawiązania do poprzednich książek, do wielu postaci, a nawet lekkie wtrącenie do sebixowego (i fantastycznego) Osiedla RZNiW. Cóż, trzeba się z tym pogodzić. Co ciekawe Remiugiusz Mróz ani słowem nie wspomina o wydarzeniach z książki Lot 202, która miała przecież wpłynąć na całe RMU (Uniwersum Remigiusza Mroza). Pojawia się nawet pani prezydent Hauer, ale ani słowa o finale wspomnianej książki. Wiem, spoilery, ale i tak trochę to dziwne.

Afekt – podsumowanie

W ostatnim akapicie jak zwykle ponarzekałem. Jestem z tych, których wiele w serii o Chyłce denerwuje, ale i tak czytają od dnia premiery. Nie da się, bowiem ukryć, że Remigiusz Mróz praktycznie stworzył gatunek polskiego thrillera prawniczego i czuję się w nim jak ryba w wodzie. Dobrze napisani Chyłka i Zordon przykuwają do lektury, a autor obarcza ich niesamowicie trudnymi i wielowątkowymi sprawami. Afekt udowadnia, że w temacie Mróz nie powiedział jeszcze wszystkiego i jeszcze wiele przed nami. A tom 14.serii przeczytamy pewnie na początku jesieni.

Książka pochodzi z prywatnej kolekcji

Afekt

Book Title: AFEKT

Book Description: W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów. Życie zawodowe Chyłki komplikuje się coraz bardziej, ale to nie koniec problemów. Prawdziwe zaczną się, kiedy w życiu Kordiana pojawi się pewna dziewczyna z jego przeszłości…

Book Author: Remigiusz Mróz

Publisher - Orgnization: Czwarta Strona

Publisher Logo: Wydawnictwo Czwarta Strona

Date published: 23 March 2021

Number Of Pages: 544

Podsumowanie

W ostatnim akapicie jak zwykle ponarzekałem. Jestem z tych, których wiele w serii o Chyłce denerwuje, ale i tak czytają od dnia premiery. Nie da się, bowiem ukryć, że Remigiusz Mróz praktycznie stworzył gatunek polskiego thrillera prawniczego i czuję się w nim jak ryba w wodzie. Dobrze napisani Chyłka i Zordon przykuwają do lektury, a autor obarcza ich niesamowicie trudnymi i wielowątkowymi sprawami. Afekt udowadnia, że w temacie Mróz nie powiedział jeszcze wszystkiego i jeszcze wiele przed nami. A tom 14.serii przeczytamy pewnie na początku jesieni.

Overall
7/10
7/10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Napisz swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.